جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
نيازهاي کاربر ، عامل برتري يک مرورگر نسبت به سايرين
-(1 Body) 
نيازهاي کاربر ، عامل برتري يک مرورگر نسبت به سايرين
Visitor 316
Category: دنياي فن آوري
به عنوان مثال کسي که در يک شرکت نرم افزاري کار ميکند ، ممکن است از لپ تاپ هاي ظريف و سبک وزن استفاده کند ؛ در صورتي که يک مهندس ساختمان معمولا از لپ تاپي با بدنه محکم تر و با دوام تر استفاده ميکند . اينجاست که بايد متوجه شويم هر کسي بر حسب نيازهاي خود لوازم کارش را انتخاب ميکند .
در مورد مرورگرها نيز اين قضيه صدق ميکند . هر کدام از ما بنابر نيازهايي که داريم يک مرورگر را انتخاب ميکنيم . يکي کارش وبگردي و رفتن از اين سايت به سايت ديگر است . يکي طراح وب که هميشه در حال طراحي و نوشتن کدهاست و ….. . اما انصاف نيست که يک مرورگر را برتر از ديگري بدانيم و روزها و ماه ها و سالها زحمت يک تيم متخصص را با برتري دادن يکي بر ديگري ، ناديده بگيريم .
در اين مطلب سعي شده تا اين باور را بوجود بياوريم که نيازهاي کاربر ، عامل تعيين کننده ي انتخاب مرورگر است . اميد است با خواندن اين مطلب از تعصب هاي بي دليل برخي کاربران نسبت به مرورگر مورد علاقه شان کاسته شود و با ديدي بازتر به اين مسئله نگاه کنند . همچنين در اين مطلب هيچ نامي از يک مرورگر به عنوان مرورگر برتر نبرده ايم .

1- بارگزاري صفحات :
 

بعضي کاربران کارشان سر زدن به سايت هاي مختلف و در کل وبگرديست . اين دسته از کاربران دوست دارند صفحات مورد نظرشان به سرعت بارگذاري شده ( مخصوصا اگر در ايران باشند ) و بدون کوچکترين مشکلي نمايش داده شود . برخي از آنها هم اگر مشکلي در بارگذاري سايت هاي مورد نظرشان بوجود بيايد ، ظالمانه به شرکت سازنده آن مرورگر مي تازند . در صورتي که مرورگر تنها بخشي از فرايند بارگزاري صحيح يک سايت است . عوامل ديگري همچون کيفيت و سرعت اتصال شما به اينترنت ، سرورهاي وبسايتي که قصد بازديد از آن را داريد ، سازگاري وبسايت مورد نظر با مرورگري که در حال استفاده از آن هستيد و موارد ديگر ، همگي ميتوانند در اين امر دخيل باشند .
به عنوان مثال اگر سرعت اينترنت شما کم باشد ( مخصوصا در کشور ما که اين معضل بيداد ميکند ) نبايد انتظار ديدن ويدئوهايي با کيفيت HD و يا تصاويري با حجم ها چند مگابايتي داشته باشيد . واضح است که با اين کيفيت و سرعت پايين ، مشکلاتي در ديدن سايت هاي مورد نظر شما که از موارد ياد شده استفاده ميکنند ، بوجود خواهد آمد .
مورد بعدي که ميتوان به آن اشاره کرد ، سرورهاي وبسايت مورد نظر شماست . ممکن است در آن بازه زماني که شما قصد بازديد از آن سايت را داريد ، مشکلي در بخش فني سايت بوجود آمده باشد .
بعضي موارد هم مشکل سازگار نبودن وبسايت مورد نظر با مرورگر مورد استفاده ي شماست . از نمونه هاي بارزي که ميتوان به آن اشاره کرد ، وبسايت دانشگاهاي ايراني هستند . اين دسته از وبسايت ها تنها و تنها با مرورگر اينترنت اکسپلورر شرکت مايکروسافت که به صورت پيشفرض روي ويندوز نصب شده است ، سازگارند . البته خود اين موضوع هم دلايل مختلفي دارد . مثل بودجه در نظر گرفته شده توسط دانشگاه ها براي راه اندازي وبسايت شان ، مطلع نبودن بسياري از دانشجويان از وجود مرورگر ديگري به غير از اينترنت اکسپلورر ، نداشتن تخصص تيم هاي طراح سايت و موارد ديگري از اين دست . پس هميشه تقصيرات را به گردن مرورگرتان نيندازيد .

2- امکانات وسيع :
 

داشتن امکانات وسيع يک قابليت مفيد براي هر مرورگر و يا نرم افزاري به حساب مي آيد ، اما شايد بدرد هر کاربري نخورد . مثلا شايد 90 % افرادي که کارشان وبگرديست ، نيازي به امکانات بسيار زياد نداشته باشند . داشتن امکانات زياد بدرد افرادي ميخورد که کارشان به نحوي با اين ابزارها راه مي افتد . به عنوان مثال خيلي کم پيش مي آيد که يک وبگرد بخواهد سورس کد صفحه ي مورد نظرش را مشاهده کند . در صورتي که ابزار مشاهده سورس کد صفحات وب ، به وفور توسط برنامه نويسان و طراحان وب مورد استفاده قرار ميگيرد .
برخي مرورگرها مثل اپرا امکانات زيادي را به صورت دروني در خود دارند که تقريبا نياز بيشتر کاربران را برطرف ميکند . برخي ديگر هم مثل کروم و فايرفاکس ، امکانات را به صورت افزونه ها به خود اضافه ميکنند . البته بايد گفت که امکان نصب افزونه در مرورگر اپرا نيز فراهم شده است .

3- امنيت :
 

اين بحثي است که نميتوان به سادگي از کنار آن گذشت . شرکت هاي سازنده مرورگرهاي امروزي ، تمام سعي خود را ميکنند تا امنيت محصولشان را به حداکثر برسانند . چيزي که واضح است و هيچ شکي هم در آن نيست ، اينست که هيچکدام از مرورگرها امنيت 100% را به کاربران خود نميدهند . البته هيچ برنامه کامپيوتري نميتواند اين کار را انجام دهد . هر روتين و تکنيک امنيتي سر انجام توسط هکرها در هم خواهد شکست . البته مرورگرهاي امروزي روش شناسايي تهديدهايي مثل فيشينگ ، اجراي کدها از راه دور و موارد ديگر را به خوبي پياده سازي ميکنند . حتي بعضي از آنها با شرکت هاي امنيتي همکاري نزديکي دارند . به عنوان مثال ميتوان از مرورگر اپرا نام برد که با شرکت معتبر امنيتي AVG همکاري دارد و از بانک اطلاعاتي اين شرکت به منظور شناسايي تهديدها بهره ميبرد . اما با اين حال نميتوان همه مرورگرها را در يک سطح امنيتي قرار داد . سال 2009 مرورگر فايرفاکس به عنوان پر اشکال ترين نرم افزار از نظر امنيتي شناخته شد. اين وضعيت در سال 2010 براي مرورگر کروم اتفاق افتاد. در حالي که مرورگر اپرا يکي از کم اشکال ترين ها بود . بسيار خب ، اين اتفاقات را ميتوان از جنبه هاي مختلفي بررسي کرد .
بر طبق آمارهاي موسسه ي Stat Counter ، فايرفاکس در بازه زماني بين سالهاي 2009 تا 2010 با داشتن چيزي حدود 31 % از سهم بازار مرورگرها ، محبوب ترين مرورگر به شمار ميرفت. هکرها هميشه به چيزي علاقه پيدا ميکنند که سود مالي در آن وجود داشته باشد . چرا بيشتر بدافزارها براي سيستم عامل ويندوز نوشته ميشوند ؟؟؟ اگر اين مورد را از يک طرفدار لينوکس و جامعه متن باز بپرسيد ، قطعا به شما خواهد گفت که ويندوز پر از اشکالات امنيتي است . شايد ويندوز مشکلات امنيتي زيادي داشته باشد ، اما هکرها هم براي خوشگذراني سعي در آلوده کردن کامپيوترهاي ويندوزي ندارند . يکي از دلايل عمده آلوده شدن ويندوز ، سهم بسيار بالاي آن در بين ساير سيستم عامل هاست . مک او اس و لينوکس شايد روي هم رفته 10 % از کل بازار سيستم عامل ها را در اختيار داشته باشند ، اما ويندوز چيزي در حدود 90 % از بازار سيستم عامل ها را در اختيار دارد و همين قضيه موجب ميشود که هکرها وقت و انرژي خود را صرف شکستن سدهاي امنيتي ويندوز کنند . چون تعداد سيستم هاي آلوده شده ي بيشتر ، مساوي با کسب در آمد بيشتر است . و عکس اين موضوع هم ميتواند مورد بررسي قرار بگيرد . چرا لينوکس کمترين تعداد بدافزارها را دارد ؟؟؟ شايد به دليل وجود سيستم هاي امنيتي خوبي باشد که در لينوکس به کار رفته اند . اما درصد کم لينوکس از بازار سيستم عامل ها هم يکي ديگر از دلايلي است که ميتوان به آن اشاره کرد . همين مورد براي فايرفاکس نيز صادق است . چون در آن زمان مرورگر فايرفاکس يکي از پر کاربرترين مرورگرها بود ، هکرها شروع به يافتن اشکالات امنيتي آن کردند و همين باعث شد تا فايرفاکس پر اشکال ترين نرم افزار سال 2009 لقب بگيرد .
اين اتفاق در بازه زماني بين سالهاي 2010 تا 2011 براي مرورگر کروم اتفاق مي افتد . با نگاهي به آمار Stat Counter ميبينيم که اين مرورگر در اين بازه زماني ، سهمش از 10 % به 20 % رسيده است . همين رشد فوق العاده نظر همه هکرها را جلب ميکند تا اشکالات امنيتي کروم را پيدا کرده و عمليات هاي خرابکارانه ي خود را پياده سازي کنند . نتيجه اين شد که کروم در سال 2010 لقب پر اشکال ترين نرم افزار را از آن خود کرد . شايد اگر اپرا هم به اندازه کروم و فايرفاکس کاربر داشت ، اين عناوين را کسب ميکرد .
البته باز هم به اين نکته اشاره ميکنيم که بحث بالا يک زاويه ي ديد به اين موضوع است و از زواياي ديگري نيز ميتوان به اين موضوع نگاه کرد .

4- رابط کاربري :
 

رابط کاربري هم مورد توجه بسياري از کاربران است . در کل يک رابط کاربري مناسب بايد ساده باشد و امکان دسترسي سريع به بخش هاي مختلف را فراهم بياورد . همچنين باعث خستگي و سردرگمي کاربر نشود . اشغال کردن حداقل فضا از صفحه هم يک مزيت بزرگ به حساب مي آيد .
نتيجه گيري : اکنون شما هستيد که تصميم نهايي را ميگيرد . در واقع هيچکس بهتر از شما نميتواند نيازهايتان را درک کرده و به آنها پاسخ بدهد . اگر لازم شد هر 5 مرورگر مطرح کروم ، فايرفاکس ، اپرا ، سافاري و اينترنت اکسپلورر را امتحان کنيد . هر کدام که به همه يا بيشتر نيازهاي شما پاسخ داد ، آن مرورگر ميتواند به عنوان مرورگر پيشفرض سيستم عامل شما قرار بگيرد .
متاسفانه برخي کاربران اين موضوع را درک نمي کنند و تفکرشان اينست که مرورگر محبوب خودشان بهترين مرورگر براي استفاده توسط ساير کاربران است .
منبع:IT
ارسال توسط کاربر محترم سايت :omid_a98
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image