جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
انتخاب يک host براي يک سايت ASP.NET
-(0 Body) 
انتخاب يک host براي يک سايت ASP.NET
Visitor 391
Category: دنياي فن آوري
اينترنت به همراه خود مجموعه اي گسترده از مشاغل جديد را ايجاد کرده است.ارائه خدمات هاستينگ براي وب سايت ها، نمونه اي در اين زمينه است . با توجه به اين که امروزه در اکثر وب سايت هاي معتبر از برنامه هاي وب متعددي به منظور ارائه خدمات به کاربران استفاده مي گردد ، انتخاب يک host مناسب از جمله تصميمات مهم در زمان راه اندازي يک وب سايت است که در موفقيت و يا عدم موفقيت يک سايت ، نقشي کليدي و غيرقابل انکار را برعهده خواهد داشت .
برنامه هاي وب نوشته شده با استفاده از فنآوري ASP.NET نيز از اين قاعده مستثني نمي باشند .در صورتي که قصد انتخاب يک host براي برنامه هاي وب ASP.NETرا داريد ، مطالعه اين مقاله شما را با پارامترهاي مهم در اين رابطه بيشتر آشنا مي نمايد .
فراموش نکنيم که هر برنامه به ملزومات و امکانات مختص به خود نياز دارد و مي بايست فرآيند انتخاب يک مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ ( WHP:Web Hosting Provider ) با بررسي امکانات و سرويس هاي ارائه شده توسط host با توجه به ملزومات مورد نياز يک برنامه صورت پذيرد.

تهيه ليست ملزومات مورد نياز يک برنامه

اولين مرحله براي انتخاب يک host ، شناسائي ملزومات مورد نياز يک برنامه است . برخي از افراد در اين رابطه در ابتدا به دنبال اين موضوع هستند که host مورد نظر چه نوع سرويس هائي را و با چه قيمتي ارائه مي نمايد . پرداختن به موضوع فوق بدون شناسائي و آناليز ملزومات مورد نياز يک برنامه ، روشي غيرمنظقي در جهت انتخاب يک host است . بدين منظور پيشنهاد مي گردد در ابتدا ليستي از امکانات مورد نياز يک برنامه با توجه به موارد زير تهيه گردد :
• برنامه مورد نظر به چه ميزان فضا نياز دارد ؟ در صورتي که قصد ارائه صوت و تصوير بر روي يک وب سايت وجود داشته باشد ، مي بايست يک host را انتخاب نمود که داراي امکاناتي مناسب براي ارائه فضاي ذخيره سازي مورد نياز باشد.
• برنامه مورد نظر به چه ميزان پهناي باند نياز دارد ؟ پاسخ به سوال فوق و تخميمن مقدار واقعي مورد نياز تا اندازه اي مشکل بنظر مي آيد ، ولي اکثر وب سايت هاي شخصي و يا وب سايـت هاي متعلق به سازمان ها و يا شرکت هاي کوچک به چيزي حدود چهار گيگابايت در ماه نياز خواهند داشت .
• برنامه مورد نظر از چه نوع بانک اطلاعاتي استفاده مي نمايد ؟ در صورتي که در رابطه با انتخاب اکسس و يا SQL ترديد داريد ، قطعا" SQL يک گزينه مناسب تر در اين رابطه خواهد بود . هسته SQL داراي انعطاف لازم متناسب با رشد بانک اطلاعاتي با رعايت اصل مهم عدم کاهش کارآئي است . اين در حالي است که چنين وضعيتي در اکسس مشاهده نمي گردد . به هرحال پيشنهاد مي گردد همواره از ابتدا با لطف بيشتري به سرويس دهنده SQL نگاه شود ! در صورتي که داراي يک نسخه مجاز از سرويس دهنده SQL نمي باشيد ، مي توان با استفاده از نسخه رايگان MSDE اقدام به پياده سازي نرم افزار نمود و پس از آماده شدن برنامه آن را برروي يک سرويس دهنده معتبر SQL بکار گرفت .
• بانک اطلاعاتي استفاده شده در برنامه به چه ميزان فضا نياز دارد ؟ معمولا" مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ تعرفه خدمات خود را بر اساس ميزان فضاي ذخيره سازي بانک اطلاعاتي بر حسب مگابايت در مقابل فضاي ذخيره سازي فايل ها بر حسب مگابايت ، ارائه مي نمايند .
• آيا برنامه مورد نظر به گواهينامه هاي SSL به منظور پردازش ايمن کارت هاي اعتباري نياز دارد ؟ در صورت ضرورت استفاده از سرويس فوق ، مي بايست يک مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ را انتخاب نمود که قادر به درخواست و نصب يک گواهينامه براي وب سايت مورد نظر با هزينه قابل قبول باشد ( سعي گردد فرآيند درخواست يک گواهينامه توسط مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ انجام شود ) .
• آيا به دريافت mail از يک دامنه يکسان نياز است ؟ اکثر مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ سرويس هاي Email رايگاني را ارائه مي نمايند . در اين رابطه لازم است بررسي لازم در خصوص تعداد صندوق هاي پستي ارائه شده و امکانات و ويژگي هاي مديريت mail با هدف ميزان انطباق آنان با خواسته هاي شما به دقت صرورت پذيرد .
پس از تهيه ليست فوق مي توان بررسي لازم در رابطه با انتخاب يک مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ را آغاز نمود . در صورتي که برخي از مراکز فوق خواسته هاي اوليه شما در جهت تامين ملزومات مورد نياز يک برنامه وب ASP.NET را به خوبي تامين نمي نمايند و يا داراي پهناي باند مناسب و يا طرح هاي متفاوت فضاي ذخيره سازي نمي باشند از همين ابتدا دور آنان خط بکشيد وبه سراغ آنان نرويد .

بررسي دقيق کانديداها و انتخاب يک host نهائي

پس از اين که تعداد کانديداها به چهار تا پنج مورد محدود گرديد ، مي بايست عمليات انتخاب host را با بررسي جزئيات بيشتري دنبال نمود . در اين رابطه مي توان سوالات متعددي را از host کانديد شده مطرح تا در نهايت و پس از آگاهي از پاسخ آنان بتوان يک host مناسب را انتخاب نمود . در زمان انتخاب يک host در اولين مرحله تمايل داريد که با نحوه کار کردن با آنان بيشتر آشنا شويد . آيا نحوه برخورد آنان مناسب است ؟ نحوه و سرعت پاسخگوئي آنان به سوالات مطرح شده به چه صورت است ؟ پاسخ هاي آنان از لحاظ فني تا چه ميزان صحت دارد ؟
زماني که يک مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ نمي تواند در جذب مشتري موفق عمل نمايد ، قطعا" در ارائه خدمات به مشتريان و حفظ آنان نيز موفق عمل نخواهد کرد .
در ادامه با برخي موارد مهم به منظور سنجش ميزان قابليت و توانمندي يک مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ بيشتر آشنا مي شويم :
• Backup : در اين رابطه لازم است با جزئيات استراتژي تهيه backup توسط مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ بيشتر آشنا گرديد. در چه مقاطع زماني و به چه صورت از فايل هاي سيستم و بانک هاي اطلاعاتي backup تهيه مي گردد؟ در صورت بروز يک مشکل خاص چه مدت زماني طول خواهد کشيد تا اطلاعات backup گرفته شده restore گردند ؟
• Reliablity : در اين رابطه لازم است با زيرساخت مرکز ارائه دهنده خدمات هاستيتگ بطور مختصر آشنا گرديد. آيا آنان داراي پهناي باند ارتباطي مناسبي به اينترنت مي باشند ؟ استفاده از تجارب ساير افراد و موسساتي که قبلا" وب خود را در اينگونه مرکز host نموده اند ، مي تواند موثر واقع شده و فاصله بين شعار هاي جذب مشتري با واقعيت هاي موجود را واقعي تر نمايد .
• بکارگيري و مديريت :در زمان عملياتي نمودن يک برنامه و استقرار آن بر روي يک مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ ، اکثر مراکز فوق امکان دستيابي FTP و يا FPE ( اقتباس شده ازFront Page Extensions ) را در اختيار شما قرار مي دهند ( و يا هر دو ) . FPE داراي اولويت بيشتري نسبت به FTP است . ويژوال استوديو دات نت 2003 داراي امکانات مناسبي به منظور انتقال يک پروژه بر روي يک سرويس دهنده از راه دور با استفاده از FPE است .( ويژوال استوديو 2005 همچنان از FPE حمايت مي نمايد ) . مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ با استفاده از FPE قادر به ارائه يک کنترل پانل به منظور مديريت مسائل مرتبط با برنامه هاي وب از طريق يک اينترفيس مبتني بر وب مي باشند . پيشنهاد مي گردد در ابتدا و قبل از عقد هرگونه قراردادي از نسخه آزمايشي کنترل پانل به منظور آشنائي با قابليت هاي برنامه استفاده گردد .
براي سرويس دهنده SQL ، يک مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ مي بايست امکان اتصال مستقيم به سرويس دهنده را با استفاده از ابزارهائي نظير Visual Studio .NET, Enterprise Manager و يا Query Analyze در اختيار شما قرار دهد . در صورتي که مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ صرفا" يک اينترفيس وبي را ارائه مي نمايد ، ممکن است در زمان استفاده از ابزارها و اسکريپت هاي استاندارد در زمان نصب ، نگهداري و بهتگام سازي بانک اطلاعاتي، مشکلات خاصي ايجاد گردد .
• آمار : آشنائي و اطلاع از آمار ترافيک روزانه يک سايت بسيار حائز اهميت است . اکثر مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ گزارشات از قبل آماده شده اي را از لاگ هاي سرويس دهنده وب در اختيار شما قرار مي دهند تا با استفاده از آنان بتوان تعداد مراجعه کنندگان به يک سايت را تشخيص داد . پيشنهاد مي گردد از host مورد نظر يک نسخه از اين نوع گزارشات را دريافت و بررسي نمائيد که گزارشات فوق تا چه ميزان منطبق با خواسته هاي شما مي باشند . گزارشات شامل referrers ( چگونه بازديدکنندگان به سايت شما آمده اند ) و خطاهاي 404 ( زماني که يک لينک بد وجود داشته باشد ) بسيار مفيد مي باشند.برخي از مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ فايل هاي log خام را در اختيار شما قرار داده تا با استفاده از آنان بتوان گزارشات دلخواه را توليد نمود .
• امنيت : در اين رابطه لازم است مسائل امنيتي مرتبط با host مورد نظر به دقت بررسي گردد . براي برنامه هاي وب نوشته شده با استفاده از فنآوري ASP.NET بسيار حائز اهميت است که مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ از ويندوز 2003 استفاده نمايد که به خوبي patch شده باشد . پيشنهاد مي گردد از مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ سوال شود که چگونه و در چه زماني نسبت به رفع اشکالات امنيتي ، اقدام مي نمايد .
• نيازهاي خاص : آيا برنامه مورد نظر از عناصر و يا سرويس هائي خارج از فريمورک دات نت استفاده مي نمايد ؟ آيا آنان مرتبط با MSXML 4 و WSE 2 مي باشند و يا اين که هر شب مي بايست يک فعاليت زمانبدي شده اجراء گردد؟ در صورتي که پاسخ به سوال فوق مثبت است از مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ سوال شود که آيا عناصر و سرويس هاي مورد نياز بدرستي بر روي سيستم نصب و پيکربندي شده اند ؟
• ساير سرويس هاي رايگان : اکثر مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ عناصر و کنترل هاي رايگاني را به همراه پکيج هاستينگ ارائه مي نمايند . تعداد زيادي از کنترل ها رايگان مي باشند. بنابراين لازم است پکيچ پيشنهادي مرکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ با دقت و حساسيت خاصي بررسي گردد . برخي از مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ سرويس هاي اضافه اي نظير SQL Server Reporting Services را با تعرفه مناسبي ارائه مي نمايند .
پس از بررسي مراکز ارائه دهنده خدمات هاستينگ در جهت تامين اهداف مهم و حياتي يک برنامه مي توان نسبت به انتخاب نهائي يک host اقدام نمود . قبل از هر چيز لازم است که متن قرارداد تنظيم شده به دقت مطالعه گردد و اطمينان حاصل شود که در صورت ضرورت ارتقاء پلن ، اين امر امکان پذير خواهد بود . سابقه حضور موفقيت آميز يک host در عرصه ارائه خدمات هاستينگ، مي تواند به عنوان يکي از شاخص هاي مهم ميزان موفقيت اينگونه مراکز مورد توجه قرار گيرد ، چراکه مشتريان با حق انتخاب خود امکان حضور چنين مراکزي را در عرصه ارائه خدمات هاستينگ نخواهند داد .
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image