جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
بزرگترين تلسکوپ اپتيکي، چشم به جهان گشود
-(0 Body) 
بزرگترين تلسکوپ اپتيکي، چشم به جهان گشود
Visitor 205
Category: دنياي فن آوري
بزگترين تلسکوپ اپتيکي جهان که کار اصلي اش از سالي ديگر آغاز مي شود، هم اکنون فعاليت هاي آزمايشي خود را آغاز کرده است.
تلسکوپ عظيم قناري جمعه شب چشمانش را به آسمان گشود. اين تلسکوپ با داشتن 10.4 متر قطر، بزرگترين تلسکوپ ناحيه مرئي و فروسرخ جهان است. پس از آن تلسکوپ هاي دوقلوي کک(Keck) در موناکي هاوايي ايالات متحده با آينه هاي اصلي به قطر ده متر بزرگترين تلسکوپ هاي جهان هستند.
تلسکوپ هابي ابرلي (Hobby-Eberly) در نزديکي فرت ديويس ايالات متحده و تلسکوپ بزرگ آفريقاي جنوبي(SALT) در نزديکي سودرلند، هر دو داراي آينه اصلي 11.1 در 9.2 متر هستند. اما به سبب نوع ساختشان فقط ناحيه اي به وسعت 9.2 متر از آن ها در هر زمان براي رصد استفاده مي شود.
ساخت تلسکوپ عظيم قناري، 180ميليون دلار هزينه در برداشته و دولت اسپانيا بيشترين بودجه ي تامين شده براي اين طرح را گذاشته است. همچنين مکزيک و دانشگاه فلوريدا ايلات متحده ديگر منابع را براي ساخت اين تلسکوپ تامين کرده اند.
تلسکوپ جديد، رصدهاي آزمايشي خود را به تازگي آغاز کرد و قرار است تا سال آينده فعاليت هاي علمي خود را نيز آغاز کند. رصدخانه بر بلنداي جزيره لاپالما، بخشي از جزايري قناري، مستقر است. اين تلسکوپ قادر خواهد بود از اپتيک سازگار استفاده کند به طوري که با تغيير شکل آينه ها اعوجاجات جوي را بر طرف سازد.
گردآوري بالاي نور اين تلسکوپ(GCT)، توانايي مطالعه اجرام کم فروغي همچون کهکشان هاي تازه متولد شده در آغاز کيهان را بالا مي برد. همچنين اين تلسکوپ به بررسي سيارات فراخورشيدي و سياه چاله ها خواهد پرداخت.
تلسکوپ GCT در ارتفاعات 2600 متري واقع است و هم اکنون 12 آينه شش ضلعي آن از 36 آينه اصلي نصب شده است. تلسکوپ هم اکنون با 12 آينه مشغول کانوني کردن تلسکوپ است و تا سال آينده 24 آينه ديگر به آن اضافه مي شود تا بزرگترين تلسکوپ جهان بر دنياي نجوم فرمانروايي کند.

منابع:

www.redorbit.com
www.newscientistspace.com
سايت رسمي GCT

Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image