جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
25 ترفندهاي ويندوز
-(1 Body) 
25 ترفندهاي ويندوز
Visitor 353
Category: دنياي فن آوري
فرقي نمي کند که شما از ويندوز7، ويستا يا XP استفاده کنيد زيرا در هر صورت اين 25 ترفند باعث مي شوند پي سي شما سريع تر و ايمن تر کار کند و حتي کار با آن براي شما تبديل به نوعي تفريح شود.
ويندوز 7، بهترين سيستم عامل مايکروسافت تا به امروز بوده است. نسخه جديد اين سيستم عامل، ارتقاءهاي متعددي در رابط کاربري ( Aero Snap, Hello)، پيشرفت در حوزه شبکه سازي( Homegroupها)، پشتيباني از صفحه لمسي( زنده باد پي سي هاي tablet) و بهترين تجربه اي که تا به حال در زمينه Windows Media Center حاصل شده ( پشتيباني از ClearQAM) را در خود گنجانده است.
هرچند که مثل هر سيستم عامل ديگري، ويندوز 7 نيز مي تواند از چند دست کاري( tweak) و تعدادي Add-on استفاده کند. ما در اين مقاله، 25 توصيه و ترفند را فراهم کرده ايم که به شما کمک کنند ويندوز7 را سريع تر، ساده تر، ايمن تر و فرح بخش تر اجرا کنيد. و از آنجائيکه بسياري از افراد هنوز هم از ويندوز ويستا يا XP استفاده مي کنند، با خواندن اين مقاله متوجه مي شوند که اين توصيه ها با ويندوز آن ها نيز کار مي کند.
ويندوز را سريع تر کنيد، آيا ويندوز 7 واقعاً از ويندوز ويستا يا XP سريع تر است؟ تست هاي مختلف، نتايج مختلفي را نشان داده است اما تجربه کاربري شما به شدت به سخت افزار و برنامه هاي کاربردي که اجرا مي کنيد بستگي دارد. البته، با اجراي چند ترفند، شما مي توانيد کارآيي بهتري را براي کامپيوترتان به ارمغان آوريد.

از نسخه 64 بيتي استفاده کنيد( ويندوز ويستا و 7)
 

ويندوز، عاشق RAM است. هر چقدر مقدار حافظه بيش تري براي سيستم فراهم کنيد، سيستم عامل به ميزان کم تري به درايو ديسک سخت متکي خواهد بود. اما اگر بخواهيد ويندوز بتواند بيش از 3 گيگابايت حافظه را آدرس دهي کند، بايد نسخه 64 بيتي آن را اجرا کنيد. اگر ويندوز7 را به عنوان يک ارتقاء براي سيستم عامل قبلي خريداري مي کنيد، بايد يک ديسک نصب 64 بيتي را در جعبه آن پيدا کنيد؛ نسخه 32 بيتي را کاملاً فراموش کنيد. علاوه بر شناسائي RAM بيش تر، نسخه 64 بيتي ويندوز از پردازنده بهتر استفاده مي کند و بهترين تجربه کاربري ويندوز را به شما ارائه مي نمايد.

 25 ترفندهاي ويندوز

تزئينات اضافي را غيرفعال کنيد( ويندوز ويستا و 7)
 

همه به تزئينات علاقه دارند اما استفاده از امکانات چشم نواز ويندوز، هزينه زيادي دارد خصوصاً در پي سي هاي قديمي تري که از يک پردازنده تک هسته اي يا مقدار RAM اندکي استفاده مي کنند. اگر شما به کارآيي بيش از پنجره هاي شفاف يا کنترل هاي متحرک و انيميشن اهميت مي دهيد، اين افکت هاي بصري را غيرفعال کنيد. Control Panel را باز کنيد، visual را در فيلد Search تايپ کنيد و بر روي Adjust the appearance and performance of windows کليک نمائيد. گزينه Adjust for best performance را انتخاب و سپس بر روي Apply کليک کنيد. پس از چند ثانيه، شما يک اينترفيس ساده از ويندوز مشاهده مي کنيد اما از پاسخ گويي سريع تر آن احساس لذت خواهيد کرد. اگر ظاهر ويندوز بيش از حد ساده است، مي توانيد گزينه Custom را انتخاب کنيد و سپس هريک از افکت هايي را که مي خواهيد، مجدداً بازيابي نمائيد. فقط به خاطر داشته باشيد: هرچقدر چيزهاي بيش تري را فعال کنيد کارآيي ويندوز بيش تر تحت تأثير قرار مي گيرد.

سيستم را سريع تر بوت کنيد( ويندوز7، ويستا و XP)
 

آيا ويندوز 7 در مقايسه با ساير نسخه هاي ويندوز حقيقتاً سريع تر بوت مي شود؟ اندکي. اما هرچه تعداد برنامه هاي نصب شده بيش تر باشد پي سي با سرعت کم تري بوت مي شود( چيزي که براي تمام نسخه هاي ويندوز مصداق دارد). بسياري از برنامه هاي کاربردي، ويندوز را مجبور مي کنند آن ها را در Startup اجرا کنند، وضعيتي که بي شباهت به تعداد زيادي اتوموبيل که سعي مي کنند وارد يک لاين واحد شوند، نيست.
برنامه Startup Delayer که در آدرس find.pcworld.com/64149 در دسترس قرار دارد يک ابزار عالي است که به برنامه هاي startupي که شما انتخاب مي کنيد دستور مي دهد صبور باشند، سر جاي خود بنشينند و کمي بعد اجرا شوند؛ مدتي بعد از اين که مقداري از ترافيک اوليه راه اندازي ويندوز کاهش پيدا کرد. نتيجه نهايي اين است که کامپيوتر شما بسيار سريع تر بوت مي شود. اين يوتيليتي، ليستي از تمام برنامه هايي که وقتي شما سيستم راه اندازي مي شود، آن ها نيز اجرا مي گردند را ارائه مي کند. به منظور تنظيم ميزان تأخير براي اجراي هريک از آن ها، کافي است آيتم مورد نظر را به نوار سفيدي که در انتهاي پنجره قرار دارد بکشيد. شما يک خط سفيد مشاهده مي کنيد که نشان دهنده آن برنامه کاربردي است؛ براي افزايش يا کاهش مدت زمان تأخير، اين خط را به چپ يا راست بکشيد. Startup Delay يک برنامه رايگان است و يکي از بهترين روش هايي است که ما براي سرعت بخشيدن به کامپيوترهايي که به کندي راه اندازي مي شوند مي شناسيم؛ حتي کامپيوترهايي که ويندوز 7 را اجرا مي کنند.

تنظيمات مربوط به Power را دست کاري نمائيد( ويندوز ويستا و 7)
 

استفاده از ويژگي power-management ويندوز کار مناسبي است اما شما نبايد اين کار را به قيمت از دست رفتن کارآيي انجام دهيد. به عنوان مثال، اگر شما بر روي يک پي سي دسک تاپ کار مي کنيد( و يا از يک لپ تاپ متصل به پريز برق به عنوان دسک تاپ بهره برداري مي نمائيد) نيازي نداريد که ديسک سخت کامپيوترتان پس از گذشت 5 دقيقه خاموش شود يا پردازنده تان بعد از گذشت مدت زماني که خودتان مشخص مي کنيد به حالت Idle برود و يا پخش ويدئويي که در حال تماشاي آن هستيد براي صرفه جويي در مصرف انرژي، بهينه سازي شود. از آنجائيکه شما قصد نداريد عمر باطري را بر روي اين نوع کامپيوتر حفظ کنيد، بايد از حداکثر گزينه هاي کارآيي استفاده نمائيد.
به طور پيش فرض، ويندوز ويستا و ويندوز 7 در حالت کارآيي Balanced يا متعادل عرضه مي شوند. به منظور بهره برداري حداکثر از تمام امکانات اين سيستم عامل ها، بر روي Start کليک کنيد؛ power را تايپ نمائيد و Power Options را انتخاب کنيد. گزينه High Performance Plan را انتخاب کنيد( اگر اين گزينه را مشاهده نکرديد، بر روي Show additional plans کليک کنيد). حالا کامپيوتر شما با تنظيمات بهينه شده انرژي دسک تاپ کار مي کند. اگر قصد داريد برخي از تنظيمات، نظير مدت زماني که ديسک سخت قبل از خاموش شدن بايد منتظر بماند را تغيير دهيد، بر روي Change plan settings>change advanced power settings کليک کنيد.

از شر نرم افزارهاي اضافي خلاص شويد( ويندوز7، ويستا و XP)
 

تا همين امروز، بسياري از سازندگان کامپيوتر اصرار دارند سيستم هاي جديد خود را با نرم افزارهاي غيرضروري و ناخواسته اي که فضاي ارزشمند ديسک سخت را اشغال مي کنند و فرآيند راه اندازي کامپيوتر را کند مي نمايند عرضه کنند. ما در مورد مجموعه هاي امنيتي که ممکن است به آن ها نيازي نداشته باشيد، بازي هايي که شايد هرگز از آن ها استفاده نکنيد و يوتيليتي هايي که دردي از شما دوا نمي کنند حرف مي زنيم.
اين نرم افزارها را دور بريزيد.شما مي توانيد به Control Panel برويد و بر روي Uninstall a program کليک کنيد و يا از يکي از يوتيليتي هاي رايگان نظير Revo Uninstaller که در آدرس find.pcworld.com/62049 در دسترس قرار دارد استفاده کنيد. اين ابزار نه تنها نرم افزارها را رفع نصب مي کند بلکه فايل هاي به جا مانده و ورودي هاي رجيستري را نيز حذف مي کند. فقط بايد اطمينان پيدا کنيد که چيزهاي مهمي مثل Adobe Flash Player يا Microsoft.Net Framework را حذف نکنيد.

 25 ترفندهاي ويندوز

Performance Monitor را اجرا کنيد( ويندوز7)
 

اگر به چارت ها، اعداد و مجموعه داده ها علاقه داريد، ويندوز7 همه ابزار مورد نياز شما را در خود جاي داده است. Performance Monitor، رد سخت افزار و برنامه هاي کاربردي شما را در زمان واقعي دنبال مي کند و تمام انواع داده هايي را که مي توانيد بازبيني و مقايسه کنيد، ايجاد مي کند. اين گزينه بيش تر با هدف استفاده مديران سيستم در ويندوز7 گنجانده شده تا استفاده کاربران عادي؛ اما اگر مي خواهيد کارآيي سيستم خود را با ساير سيستم ها مقايسه کنيد، مي توانيد از آن بهره برداري نمائيد. براي دسترسي به Performance Monitor، کليد Windows را فشار دهيد، perform را تايپ کنيد و دکمه Enter را فشار دهيد. از اين جا به بعد شما احتمالاً به استفاده از فايل هاي Help نياز خواهيد داشت زيرا اين ابزار، user-friendly نيست. براي کسب اطلاعات بيش تر در اين زمينه به آدرس find.pcworld.com/64151 مراجعه کنيد.

Aero Peek Delay را بهينه کنيد( ويندوز7)
 

Aero Peek، که يکي از جالب ترين پيشرفت هاي ويندوز7 محسوب مي شود وقتي شما ماوس خود را بر فراز دکمه Show Desktop نگه مي داريد، به طور موقت تمام پنجره هاي شما را شفاف مي کند. اگر تنظيمات پيش فرض آن را بپذيريد، تقريباً يک ثانيه تمام طول مي کشد تا اين افکت عمل کند. اما چرا بايد منتظر ماند؟ يک دست کاري کوچک در رجيستري مي تواند شفافيت آني را براي شما به ارمغان آورد.
براي ظاهر شدن منوي Start، دکمه Windows را فشار دهيد، Regedit را در جعبه جستجو تايپ کنيد و دکمه Enter را فشار دهيد. سپس، در داخل رجيستري به کليد HKEY_CURRENT-USER\software\microsoft\windows\currentversion\explorer\advanced برويد. بر روي يک ناحيه خالي در ستون سمت راست کليک کنيد و سپس DWWORD(32-bit) Value را انتخاب کنيد. در اين فيلد، نام DesktopLivePreviewHoverTime را وارد کنيد. به طور پيش فرض، ويندوز مقدار(.) را به آن اختصاص مي دهد که دقيقاً همان چيزي است که شما مي خواهيد. پي سي را از نو راه اندازي کنيد. دفعه بعد که ماوس را بر فراز Show Desktop نگه داريد، Peeking با اندکي سرعت بيش تر ظاهر مي شود.

به Chrome سوئيچ کنيد( ويندوز XP، ويستا و 7)
 

يک سؤال: پر کاربردترين برنامه کاربردي که در يک پي سي از آن استفاده مي شود چيست؟ مرورگر وب. بنابراين نبايد متعجب شد که يک راه براي سرعت بخشيدن به تجربه کار شما با ويندوز، سوئيچ کردن به سريع ترين مرورگر، يعني Google Chrome است. همان گونه که قبلاً هم اشاره کرده بوديم، Chrome در مقايسه با Firefox 3.5، اينترنت اکسپلورر 8، Opera 10 و Safari 4 صفحات را با سرعت بيش تري بار مي کند. اين مزيت ممکن است فقط بين دو يا سه ثانيه باشد اما همين ثانيه ها هستند که ارزش دارند. ويندوز را ايمن تر کنيد، آيا هنوز به دنبال دليلي هستيد که ويندوز XP را با ويندوز 7 عوض کنيد؟ يک کلمه براي اين سوئيچ کردن کافي است: امنيت. اين سيستم عامل جديد در مقابله با آلودگي ها، متوقف کردن هکرها، و جلوگيري از حملات Phishing بهتر عمل مي کند. و از سوي ديگر با کمک ابزار اضافي که در اين جا به تشريح آن ها خواهيم پرداخت، شما مي توانيد آن را مثل يک Fort Knox ديجيتال، قفل کنيد.

Microsoft Security Essentails را نصب کنيد( ويندوز ويستا، XP و 7)
 

ويندوز ويستا به طور پيش فرض به همراه چند ابزار امنيتي نظير ديواره آتش قدرتمند و Windows Defender که Spywareها را بلوکه مي کند، ارائه مي شود. در صدر همه اين ها شما به يک برنامه ضد ويروس قدرتمند و خوب، برنامه اي که به سرعت بتواند در پس زمينه اجرا شود و سيستم شما را کند نکند، نياز داريد. Security Essentails محصول مايکروسافت (find.pcworld.com/64078) يک محافظت زمان واقعي در مقابل ويروس ها و ساير انواع نرم افزارهاي مشکوک فراهم مي کند و تأثير آن بر کارآيي کامپيوتر اندک و قابل اغماض است. Erik Larkin متخصص برنامه هاي ضد ويروس PCWorld معتقد است به جاي استفاده از ساير يوتيليتي هاي رايگان، بايد از اين برنامه استفاده کرد. به نظر مي رسد که اين برنامه جايگزين مناسبي براي پرداخت هاي ساليانه اي باشد که ساير برنامه هاي ضد ويروس از شما طلب مي کنند.

 25 ترفندهاي ويندوز

Web of Trust را نصب کنيد( ويندوز XP، ويستا و 7)
 

عمل ظاهراً ساده کليک بر روي يک لينک وب( حتي لينکي بر روي نتايج به دست آمده از جست و جو در سايت گوگل) مي تواند منجر به آلودگي از نوع drive-by downloads کامپيوتر شما شود. آيا ترسناک نيست؟ اما شما چگونه مي توانيد مطمئن شويد که آيا کليک کردن بر روي يک لينک، ايمن هست يا نه؟ براي يافتن پاسخ اين سؤال، استفاده از Web of Trust که در آدرس find.pcworld.com/64152 قابل دسترس است و يک برنامه افزودني به مرورگر وب محسوب مي شود و در مورد سايت هاي ناامن به شما هشدار مي دهد را تجربه کنيد. اين plug-in، آيکون هاي رنگي را به هر لينکي که موتور جست و جوي شما ايجاد مي کند اضافه مي نمايد: رنگ سبز براي لينک هاي بدون اشکال و امن، زرد براي لينک هايي که با ريسک همراه هستند و قرمز براي لينک هاي خطرناک. شما همچنين مي توانيد بر روي هر يک از لينک ها کليک راست کنيد و براي اجراي يک چک ايمني دستي گزينه View WOT scorecard را انتخاب نمائيد. WOT رايگان و در مرورگرهاي اينترنت اکسپلورر و فايرفاکس قابل استفاده است. اگرچه آيکون هاي رتبه بندي آن مقداري به هم ريختگي را به برخي از صفحات وب اضافه مي کند، ما استفاده از آن را براي هر کسي که به امنيت اهميت مي دهد قوياً توصيه مي کنيم.

يک ديسک System-Repair ايجاد کنيد( ويندوز7)
 

صبر کنيد، قبل از اين که يک کار ديگر با پي سي خود انجام دهيد، جعبه اي که پي سي تان در آن قرار گرفته بود را بررسي کنيد. آيا يک ديسک Windows 7 يا system recovery disc در آن وجود دارد؟ اين روزها چنين چيزهايي کم تر معمول هستند اما امکان اين وجود دارد که شما خودتان بتوانيد آن را ايجاد کنيد. و انجام چنين کاري حياتي است زيرا اگر سيستم تان به هر دليلي غيرقابل بوت شود، يک CD يا DVD Recovery تنها شانس و منبع شما خواهد بود.
خوشبختانه ويندوز 7 انجام اين کار را بسيار ساده کرده است. کافي است يک CD يا DVD خالي و قابل نوشتن تهيه کنيد، بر روي Start کليک کنيد، repair را تايپ نمائيد و گزينه create a System repair Disc را فشار دهيد( البته بايد يک CD/DVD Burner داشته باشيد). دستوراتي را که مشاهده مي کنيد دنبال نمائيد و به خاطر داشته باشيد که وقتي کارتان به اتمام رسيد، اسم ديسک را بر روي آن بنويسيد و آن را در جايي امن نگهداري کنيد.
چنانچه به هر دليلي پي سي شما دچار مشکل شد آن را با استفاده از اين Repair Disc راه اندازي کنيد. اين ديسک در بردارنده مجموعه متنوعي از ابزار تشخيص و بازيابي است و به شما اجازه مي دهد يک System Restore Point را براي کمک به بازگرداندن پي سي به حالت کاري قبل از خرابي ايجاد کنيد. اين ديسک را همين الان ايجاد کنيد. اگر تا وقتي که دچار مشکل شويد صبر کنيد، بسيار دير شده است.

UAC را ميزان کنيد( ويندوز7)
 

User Account Control و دردسرهاي مرتبط با آن را به خاطر داريد؟ حالا UAC در ويندوز 7 برگشته است و کارش را به خوبي انجام مي دهد: هدف آن هنوز هم محافظت از شما در مقابل اجراي نرم افزارهاي خطرناک يا جلوگيري از اعمال تغييرات غيرمجاز بر روي سيستم است. UAC هنوز هم مي تواند اذيت کننده باشد. خوشبختانه حالا مايکروسافت کنترل هشدارها را به عهده شما گذاشته است. براي ميزان کردن تنظيمات آن، بر روي Start کليک کنيد. account را تايپ و change user account control settings را انتخاب کنيد. شما زبانه اي با چهار سطح هشدار مشاهده خواهيد کرد. به طور پيش فرض، UAC حالا و در مقايسه با ويندوز ويستا مزاحمت کم تري دارد و تنها زماني که برنامه ها بخواهند تغييراتي را اعمال کنند به شما هشدار مي دهد نه وقتي که شما خودتان تغييراتي را بر روي ويندوز اعمال مي کنيد. آيا مي خواهيد UAC کاري به کار شما نداشته باشد؟ خوب زبانه را به سمت Never Notify بکشيد!
ويندوز را ساده تر کنيد، چه زماني استفاده از يک سيستم عامل ساده است؟ وقتي به همان شکلي که شما مي خواهيد کار کند. در اين جا به چگونگي ساده تر و اثربخش تر کردن حيات ويندوز اشاره مي کنيم.

تمام برنامه هاي کاربردي تان را با هم ببنديد( ويندوز XP، ويستا و 7)
 

آيا کار روزانه تان به اتمام رسيده؟ سعي نکنيد برنامه ها را مستقلاً و تک تک ببنديد. به جاي اين کار، همه آن ها را با يک کليک بر روي آيکون Close All Windows ببنديد. برخلاف عملکرد Show Desktop که همه پنجره هاي باز را به حداقل مي رساند، Close All Windows که در آدرس find.pcworld.com/64153 در دسترس است تمام برنامه هاي در حال اجرا را به پايان مي رساند. در مورد از دست رفتن کارهاي تان نگران نباشيد زيرا اين برنامه مثل زماني که بر روي علامت ضربدر قرمز رنگ بالاي برنامه ها کليک مي کنيد از شما سؤال مي کند. براي اين که بتوانيد به بهترين نحو ممکن از اين برنامه استفاده کنيد آن را به نوار وظيفه Pin کنيد. ( کاربران ويندوز ويستا و XP مي توانند آيکون آن را به نوار ابزار Quick Launch اضافه کنند).

نوار وظيفه را حرکت دهيد( ويندوز ويستا و 7)
 

مانيتورهاي صفحه عريض براي تماشاي فيلم و سازمان دهي پنجره ها در کنار هم بسيار عالي هستند اما در اغلب مواقع از فضاي افقي صفحه نمايش به درستي استفاده نمي شود و در واقع اين فضا به هدر مي رود. چرا نوار وظيفه را به اطراف صفحه حرکت ندهيم؟ اين موضوع ممکن است در نظر اول ديوانگي به نظر برسد( و براي عادت کردن به آن بايد مدتي صبر کنيد) اما از آنجائيکه صفحات وب و اسناد Word از بالا به پائين اجرا مي شوند هرچقدر بتوانيد فضاي عمودي بيش تري در اختيار آن ها بگذاريد بهتر است.

 25 ترفندهاي ويندوز

با تغيير مکان نوار وظيفه به سمت چپ( يا راست) صفحه نمايش، شما فضاي عمودي را براي کارهاي روزمره تان آزاد مي کنيد و در عين حال از فضاي افقي به هدر رفته صفحه نمايش به بهترين شکل ممکن استفاده خواهيد کرد.
بر روي يک ناحيه خالي از نوار وظيفه کليک راست کنيد و علامتي را که نشان دهنده قفل بودن نوار وظيفه است برداريد. کاربران ويندوز ويستا ممکن است بخواهند عرض نوار وظيفه را با کليک و کشيدن لبه سمت راست آن و به منظور بهتر ديدن ليبل هاي برنامه هاي در حال اجرا افزايش دهند. اما کاربران ويندوز 7 مي توانند نوار وظيفه را به همان اندازه باريک نگهدارند زيرا اين سيستم عامل جديد ديگر از ليبل هاي نوار وظيفه استفاده نمي کند.

پي سي خود را به يک Wi-Fi Hotspot تبديل کنيد( ويندوز7)
 

فرض کنيم شما يک کارت باند پهن بر روي لپ تاپ تان داريد اما هيچ راهي براي به اشتراک گذاشتن اتصال بي سيم آن با يک پي سي ديگر نداريد. يا ممکن است شما براي استفاده از سرويس اينترنتي Wi-Fi يک هتل، مبلغي پرداخت کرده باشيد اما نمي خواهيد براي اتصال ساير ابزاري که در اختيار داريد مجدداً پولي پرداخت کنيد. در چنين وضعيت هايي شما به ( Connectifyfind.pcworld.com/64156) که يک يوتيليتي هوشمند است و پي سي متصل به اينترنت شما را به معادل يک Wi-Fi Hotspot تبديل مي کند نياز داريد. اگرچه در زمان نگارش اين مقاله اين يوتيليتي در مراحل اوليه نسخه بتا به سر مي برد اما بر روي سيستم هاي آزمايشي ما به خوبي کار مي کرد. بعد از نصب برنامه، کافي است بر روي آيکون Connectify کليک کنيد، اتصال مورد نظر براي به اشتراک گذاري را انتخاب نمائيد و سپس يک اسم و کلمه عبور براي شبکه بي سيم تان انتخاب کنيد. حالا ساير ابزارتان را راه اندازي کنيد و به دنبال اتصال جديد بگرديد. به آن ملحق شويد، کلمه عبور را وارد کنيد تا بتوانيد از اينترنت استفاده نمائيد. هرچند بايد به خاطر داشته باشيد به دليل اين که Connectify هنوز مراحل توسعه را پشت سر مي گذارد ممکن است با هر وسيله اي به خوبي کار نکند. نکته مثبت در مورد اين برنامه رايگان بودن نسخه بتاي آن است اما ممکن است بعد از تکميل، براي استفاده از آن مجبور به پرداخت هزينه شويد.

بعد از يک راه اندازي مجدد، برنامه هاي کاربردي را از نو بار کنيد( ويندوز ويستا، XP و 7)
 

ويندوز ويستا، XP و 7 حداقل يک نقطه مشترک با هم دارند: همه آن ها شما را مجبور مي کنند بعد از نصب وصله ها و ارتقاهاي جديد، سيستم را از نو بوت کنيد. بعد از انجام اين کار شما فکر مي کنيد سيستم عامل آن اندازه هوشمند هست که برنامه هاي در حال اجراي شما را بازيابي کند؛ مثل مرورگرهاي فايرفاکس و اينترنت اکسپلورر که بعد از يک Crach، برگه ها( Tabs) را بازيابي مي کنند. اما نه چنين نيست. خوشبختانه برنامه بدون هزينه ( Cache My Workfind.pcworld.com/64155) مي تواند برنامه هاي کاربردي شما را بعد از يک بوت مجدد باز کند. اين برنامه علي الخصوص در مواردي که شما بنا به دليلي از کنار کامپيوتر خود دور مي شويد و ويندوز بدون اين که از شما سؤال کند از نو بوت مي شويد مفيد است. اين ابزار ليستي از تمام برنامه هاي Cacheable را که در حال حاضر در حال اجرا هستند ايجاد مي کند. برنامه اي را که در نظر داريد مشخص و بر روي save کليک کنيد. اين يوتيليتي همچنين گزينه بازيابي پنجره هاي ويندوز اکسپلورر را در اختيار شما مي گذارد که اين هم يکي از مزاياي اين برنامه به شمار مي رود.

 25 ترفندهاي ويندوز

همه نرم افزارها را به يکباره نصب کنيد( ويندوز XP، ويستا و 7)
 

خوب، شما سيستم عامل ويندوز7 را نصب کرده ايد و حالا نياز به نصب تمام نرم افزارهاي مورد نياز خود داريد. اين کار تا حدود بسيار زيادي وقت گير و دردسر ساز است؛ شما بايد CDهاي نصب را در داخل درايو بگذاريد، نرم افزارها را از سايت هاي مختلف دانلود کنيد و سپس در حالي که برنامه ها يکي پس از ديگري نصب مي شوند بايد جلوي کامپيوترتان منتظر بنشينيد. بايد يک راه حل ساده تر هم براي اين کار وجود داشته باشد؛ بله خوشبختانه وجود دارد.
Ninite(ninite.com) يک سرويس رايگان فوق العاده است که به طور اتوماتيک برنامه هاي پر طرف دار و رايگان را دانلود و نصب مي کند. کافي است ليست 70 تايي برنامه هاي آن را مرور کنيد و برنامه مورد نظرتان را مشخص نمائيد. اين سرويس آخرين و جديدترين نسخه اغلب برنامه هاي محبوب نظير Microsoft Security Essentails، iTunes، Firefox Skype، Picasa، OpenOffice و Steam را ارائه مي کند.
وقتي گزينه هاي مورد نظرتان را انتخاب کرديد، بر روي Get Installer کليک کنيد تا يک فايل کوچک اجرايي دانلود شود. آن فايل را اجرا کنيد و راحت بنشينيد تا Ninite کارش را به انجام برساند. مدت زمان فرآيند نصب به برنامه انتخابي شما بستگي دارد. ما، چندين شامل نسخه آزمايشي Office 2007 Standard را که از قبل در اختيار داشتيم و حالا مجبور بوديم کليد امنيتي آن را تايپ کنيم انتخاب نموديم و Ninite همه کارها را در عرض 10 دقيقه به انجام رساند. اين موضوع باعث شده تا اين سرويس تبديل به يکي از ضروريات براي افرادي که قصد خريد يک پي سي جديد را دارند، شود.

نوار وظيفه را دست کاري کنيد( ويندوز7)
 

Jump Listها، Pin کردن برنامه ها، پيش نمايش هاي بندانگشتي؛ نوار وظيفه ويندوز7 اين امکانات فوق العاده را ارائه مي کند. هرچند از آنجائيکه اين « Windows» شما است، شما بايد بتوانيد نوار وظيفه را وادار کنيد تا دقيقاً به آن شکلي که شما مي خواهيد عمل کند. اما براي انجام اين کار به يک برنامه افزودني نياز داريد.
Enter 7 Taskbar Tweaker(find.pcworld.com/64154) يک ابزار رايگان است ... خوب اسم آن همه چيز را بيان مي کند . اين يوتيليتي، شش نوع تنظيم براي نوار وظيفه ارائه مي کند که در بين آن ها تنظيمي وجود دارد که وقتي بر روي يک برنامه در حال اجرا کليک راست مي کنيد، Jump List را با منوي پنجره اي قديمي جايگزين مي کند. ساير گزينه هاي اين يوتيليتي شامل غيرفعال نمودن پيش نمايش هاي بندانگشتي، خاموش کردن گروه بندي پنجره، باز کردن( به جاي Pin نمودن) فايلي که شما به نوار وظيفه يک برنامه کشيده ايد، و چرخش در بين پنجره ها در زماني که شما بر روي يک دکمه گروه بندي شده کليک چپ مي کنيد مي شود. چيزي که توجه ما را به خود جلب کرد استفاده از دکمه وسطي ماوس براي بستن يا فوکوس بر روي يک پنجره به جاي باز کردن يک نمونه جديد از يک برنامه بود.
ويندوز را لذت بخش تر کنيد: آيا به دنبال سرگرمي هستيد؟ ويندوز7 داراي مجموعه اي از ترفندها براي سرگرم کردن شما است:Media و Windows Media Center sharing. دومي، در نسخه هاي Professional, Home Premium و Ultimate اين سيستم عامل وجود دارد و فقط نسخه Starter فاقد آن است. در اين جا به شما خواهيم گفت که چگونه مي توانيد از برنامه هاي کاربردي سرگرمي ويندوز حداکثر لذت را کسب کنيد.

کاغذ ديواري را به صورت خودکار عوض کنيد( ويندوز7)
 

آيا جالب نيست هربار که پي سي خود را روشن مي کنيد يا در فواصل زماني مشخص در طول روز، ويندوز با يک کاغذ ديواري جديد به شما خوش آمد بگويد؟ ويندوز7 اين کار را امکان پذير ساخته است.
دکمه Windows را فشار دهيد؛ background را تايپ و سپس بر روي Change desktop background کليک کنيد. به طور پيش فرض، ويندوز پس زمينه هاي خودش را به شما نشان خواهد داد اما شما مي توانيد با کليک بر روي ليست پائين افتادني Picture Location يا انتخاب Browse براي انتخاب عکس ها از پوشه هاي موجود بر روي ديسک سخت، تصاوير مختلفي را نظير آن هايي که در کتابخانه تصاوير شما وجود دارند انتخاب کنيد.
اگر قصد داريد تمام عکس هاي نمايش داده شده را براي تعويض کاغذ ديواري انتخاب کنيد، گزينه Select All را انتخاب کنيد و يا بر روي چک باکس کنار هريک از عکس ها کليک کنيد تا براي تعويض کاغذ ديواري انتخاب شوند. سپس بر روي Change picture every کليک و فواصل زماني مورد نظرتان را بر روي 30 دقيقه، 1 روز يا هر چيز ديگر تنظيم نمائيد. در آخر بر روي Save changes کليک کنيد.

تم ها را دانلود کنيد( ويندوز7)
 

مايکروسافت، ويندوز7 را با مجموعه اي از تم هاي Aero، بسته هاي کاغذ ديواري، صداها و پالت هاي رنگي فوق العاده انباشته است. براي مشاهده اين مجموعه متنوع، کليد Windows را فشار دهيد، Theme را تايپ کنيد و بر روي Change the theme کليک کنيد. شما مي توانيد چيزهايي که در اين جا وجود دارد را مرور کنيد و يا بر روي get more themes online براي رفتن به Personalization Gallery مايکروسافت find.pcworld.com/64157 کليک کنيد. اين گالري، در بردارنده حدود يک دوجين تم، به علاوه 20 تم بين المللي است. شما همچنين دستورالعمل هايي براي ساخت تم هاي مورد نظر خودتان و يا شخصي سازي تم هاي موجود پيدا مي کنيد.

بدون نياز به تيونر، تلويزيون تماشا کنيد( ويندوز7)
 

اگرچه Windows Media Center با استفاده از قابليت هاي DVR خود در زمينه TiVo بسيار خوب عمل مي کند اما شما نوعاً نياز به حداقل يک تيونر تلويزيوني براي تماشا و ضبط شوهاي زنده داريد. هرچند که اگر پي سي شما فاقد تيونر باشد مي توانيد در نسخه ويندوز WMC 7 مجموعه محدودي از شوها را به صورت on demand تماشا کنيد.
بر روي TV.Guide کليک کنيد تا شبکه اي از تلويزيون هاي اينترنتي که با CBS Primetime و CBS Classic هاي لايت شده اند را مشاهده کنيد. در داخل اين مقولات شما هر چيزي را از The Amazing Race گرفته تا Twin Peaks مشاهده خواهيد کرد که همه آن ها براي پخش جرياني تقريباً سريع آماده هستند( WMC براي انجام تعدادي از وظائفش به يک ارتقاي اوليه در آغاز کار نياز دارد). متأسفانه، در حالي که CBS اپيزودهاي کامل برخي از شوها را نشان مي دهد شما مجبور هستيد براي تماشاي کليپ هاي ديگران مبلغي پرداخت کنيد. همين موضوع در مورد شوهاي غير CBS که با ساير مقولات تلفيق شده اند، نيز مصداق دارد.

 25 ترفندهاي ويندوز

رسانه خود را بر روي ساير پي سي ها Stream کنيد( ويندوز7)
 

سرويس محبوب Orb(find.pcworld.com/64158) بسيار شبيه به ويندوز 7 است که به شما اجازه مي دهد موسيقي، عکس و ويدئو( شامل برنامه هاي تلويزيوني ضبط شده) را به صورت جرياني از پي سي خانگي تان به ساير سيستم هايي که از ويندوز7 استفاده مي کنند پخش کنيد. اين موضوع زماني که شما در حال حرکت در جاده باشيد و نوت بوک يا لپ تاپ تان همراه تان باشد و بخواهيد مسابقه فوتبالي را که در خانه ضبط کرده بوديد تماشا کنيد بسيار عالي جلوه مي کند. چيزي که زياد خوب نيست، تعداد برنامه هايي است که مي توانيد تماشا کنيد. در اين جا به چگونگي ست آپ آن مي پردازيم.
Windows Media Player را باز کنيد و بر روي Stream Allow Internet access to home media کليک کنيد. بر روي Link an online ID کليک و Add an online ID provider را انتخاب کنيد. بر روي صفحه وبي که ظاهر مي شود، يکي از گزينه هاي Download for 32-bit يا Download 64-bit را بسته به نسخه ويندوز7ي که استفاده مي کنيد انتخاب نمائيد. آن را ذخيره کنيد و فايل دانلود شده که برنامه کاربردي Windows Live ID Sign-in Assistant را نصب مي کند اجرا نمائيد. وقتي کار نصب به پايان رسيد، تحت Online ID Provider بر روي Link online ID کليک کنيد. نام کاربري و کلمه عبور Windows Live ID خود را وارد کنيد( آيا Live ID نداريد؟ کافي است بر روي لينک موجود در جعبه براي ثبت نام کليک کنيد). در انتها بر روي OK کليک کنيد. به Windows Media Player برگرديد و بر روي Allow Internet Access to home media کليک کنيد. در اين مرحله کار شما بر روي يک پي سي به اتمام مي رسد. شما بايد بر روي سيستم دوم( مثلاً لپ تاپ تان) نيز اين فرآيند را تکرار کنيد. بعد از انجام آن شما مي توانيد ساير کتابخانه هاي Windows Media Player را براي پيدا کردن موسيقي، ويدئو، عکس و برنامه تلويزيوني که قبلاً ضبط کرده بوديد مرور و از راه دور تماشا کنيد.

Netflix را از روي کاناپه تان نگاه کنيد( ويندوز7)
 

اگر شما مشترک Netflix هستيد، برنامه افزودني Netflix Windows Media Center فقط يک گزينه نيست بلکه چيزي اساسي است . کافي است بر روي Movies.Netflix در Media Center کليک کنيد تا اين plug-in نصب شود و شما را به حساب تان رهنمون شود و سپس آماده يک شوک شويد: Netflix plug-in عملکردهاي بسيار بيش تر از آن چيزي که انتظارش را داريد مثلاً در مقايسه با يک Roku box يا يک Xbox 360، ارائه مي کند. اگرچه اين ابزار نيز دسترسي به Netflix را فراهم مي آورند، شما را به تماشاي فيلم ها از Instant Queue تان محدود مي کنند. از سوي ديگر، WMC plug-in به شما اجازه مي دهد کل کاتالوگ Netflix را مرور و جست و جو کنيد و فيلم ها را به queue استاندارد يا Instant queueتان اضافه کنيد. هزينه عضويت در Netflix از 9 دلار در ماه شروع مي شود.

بدون آنتن، از کانال هاي ديجيتال خود استفاده کنيد( ويندوز7)
 

در نسخه هاي قبلي ويندوز، Media Center مي توانست به طور محلي کانال هاي ديجيتال را tune کند اما فقط در صورتي که شما از يک ATSC tuner استفاده مي کرديد و به مجموعه قابل قبولي از گوش هاي خرگوشي مجهز بوديد. اين روش over-the-top به اندازه کافي خوب بود اما ويندوز 7 يک روش بسيار بهتر ارائه مي کند: ClearQAM، که کانال هاي ديجيتالي رمزگذاري نشده را از طريق feed کابل اصلي شما تحويل مي دهد( البته با در نظر گرفتن اين فرض که شما هنوز هم مشترک يک سرويس کابلي باشيد). همه چيزي که نياز داريد يک کارت تيونر است که از تکنولوژي ClearQAM پشتيباني کند. با استفاده از آن، شما بايد بتوانيد کانال هاي محلي تان را بدون نياز به آنتن و به شکل کاملاً ديجيتال و با کيفيت بالا tune کنيد.
اگر از قبل يک تيونر نظير AverMedia AverTVHD Volar Max داريد، کافي است جديدترين درايورهاي آن را نصب کنيد، آنتن تان را قطع کنيد و آن را با کابل تلويزيوني کواکسيال جايگزين نمائيد. شما بايد ويندوز را از نو راه اندازي کنيد و سپس تحت Tasks.Setup.TV.TV Signal.Set Up TV Signal، تنظيم سيگنال را در Media Center انجام دهيد. اگر در مقايسه با زماني که از آنتن استفاده مي کرديد کانال هاي بيشتري دريافت کرديد شگفت زده نشويد. اگر قصد داريد يک add-on جديد براي تيونرتان بخريد، SiliconDust HDHomeRun(www.silicondust.com) را که داراي دو تيونر سازگار با تکنولوژي ClearQAM است چک کنيد. به جاي وصل آن به يکي از درگاه هاي USB پي سي، اين تيونر شبکه به مسيرياب شما متصل مي شود و به شما اجازه مي دهد برنامه هاي تلويزيوني ضبط شده را بر روي هر پي سي خانگي که به Windows Media Center مجهز است تماشا کنيد. قيمت آن در حدود 150 دلار است.

در اتاق نشيمن خانه تان بنشينيد و از Hulu لذت ببريد( ويندوز7)
 

Hulu Desktop(find.pcworld.com/64243) يک برنامه کاربردي تجربي از لابراتوارهاي Hulu است که يک اينترفيس قابل کنترل از راه دور 100 متري براي سرويس TV-streaming را در اختيار شما قرار مي دهد. فقط يک مشکل وجود دارد: شما هيچ راهي براي دسترسي به اين اينترفيس از داخل Windows Media Center نداريد.
دانلود Hulu Desktop Integration از find.pcworld.com/64201 يک آيکون Hulu Desktop را به WMC اضافه مي کند. يک کليک باعث بسته شدن اين برنامه و باز شدن برنامه قبلي در نماي full-screen مي شود. وقتي شما کار پخش جرياني را به پايان رسانديد، براي خروج از Hulu Desktop و بازگشت به WMC بر روي Exit کليک کنيد. از اين ساده تر نمي شود.
منبع: بزرگراه رايانه، شماره 128.
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image