جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
جدال فناوري با محدوديت هاي قانوني، روي آينده ديجيتالي کتاب
-(0 Body) 
جدال فناوري با محدوديت هاي قانوني، روي آينده ديجيتالي کتاب
Visitor 186
Category: دنياي فن آوري
به نظر مي رسد که اينترنت تقريباً کل ارتباط ما با رسانه هاي قديمي نظير تلويزيون، روزنامه ها و نامه را تغيير داده است. روش هايي که ما تمام اين رسانه هاي قديمي را به کار مي گيريم به شکلي عمده توسط وب تغيير پيدا کرده است. اما قديمي ترين رسانه فراگير، يعني کتاب، هنوز بدون تغيير باقي مانده است. البته Amazon.com روش هاي خريد کتاب توسط ما را کلاًعوض کرده است، اما تجربه واقعي مطالعه و خواندن کتاب به رغم يک دهه کوشش هاي بي ثمر هنوز به وب منتقل نشده است. براساس اعلام Digital Publishing Industry Forum، در چهار ماهه آخر سال 2008، فروش کلي کتاب هاي الکترونيکي چيزي در حدود 16,8 ميليون دلار بوده است.
هرچند امسال، نرخ فروش کتاب هاي الکترونيکي به طرز شگفت انگيزي رشد کرده و فروش ebookها در سه ماهه سوم سال به رقم 46,5 ميليون دلار رسيده است. بسياري از افرادي که در اين صنعت فعاليت مي کنند به سال 2010 لقب « سال ebookها» را داده اند و تحليل گران براي بازار نشر کتاب هاي الکترونيکي زمين لرزه اي شبيه به چيزي که در دهه گذشته براي CDهاي موسيقي و روزنامه هاي چاپي رخ داد را پبش بيني مي کنند. در اين جنگ کلمات، اتفاقات خوب و بدي رخ خواهد داد و موقعيت هاي زيادي ايجاد و موقعيت هاي بيش تري از دست خواهد رفت و بازي گران جديد و قديم در حال ورود به اين حوزه هستند:
Amazon, Barnes & Noble و حالا گوگل و حتي سوني.
نبرد Gadgetها
James Grimmelmann، پروفسور مدرسه حقوق نيويورک و از اعضاي انستيتوي سياست و قانون اطلاعات( www.nyls.edu/infolaW) که در زمينه تأثيرات قانوني و فرهنگي رسانه هاي ديجيتال مطالعه مي کند مي گويد:« شواهد زيادي وجود دارد که ثابت مي کند کتاب هاي الکترونيکي نهايتاً به عنوان فرمتي براي خواندن و مطالعه کاربران درخواهند آمد.» در حدود يک دهه، کتاب هاي الکترونيکي بخش کمي از بازار را براي آن دسته از افرادي که از خواندن متن هاي طولاني بر روي مانيتور يک کامپيوتر دسک تاپ احساس راحتي مي کردند به خود اختصاص داده بود. افراد اندکي باور داشتند که وب بتواند جايگزين اين کتاب هاي سيار و راحت شود. اما حالا که کتاب خوان هاي الکترونيکي يا Ereaderهايي نظير Kindle آمازون، Barnes & Noble nook و ساير Ereaderها قابليت حمل و قابليت خواندني شبيه به کتاب را فراهم مي کنند، به نظر مي رسد که بازار به سرعت در حال تغيير است. وقتي در سپتامبر سال 2009 پس از مدت ها انتظار، دنباله کتاب کد داوينچي نوشته دن براون منتشر شد، Double-day گزارش داد که 5 درصد از کل فروش يا 100000 نسخه از اين کتاب به شکل نسخه الکترونيکي به فروش رفته است. اگرچه اين مقدار هنوز بخش اندکي از بخش بسيار بزرگ تر فروش چاپي کتاب محسوب مي شود، کتاب هاي الکترونيکي به شکلي واضح در مسير رشد و توسعه قرار گرفته اند.
Grimmelmann مي گويد:« بعد از گذشت مدتي براي اولين بار است که مي توانيم شاهد رشد و افزايش چشمگير در منحني فروش کتاب هاي الکترونيکي در مقايسه با نسخه هاي چاپي باشيم.» موج جديد و آتي ابزار Ereader، مشوقي براي تطابق با کتاب هاي الکترونيکي شده است و در اين جا نه تنها رقابت شديدي بين سازندگان اين ابزار درگرفته بلکه اين رقابت بين مدل هاي تجاري مختلف نيز ايجاد شده است. Nick Hampshire تحليل گر مؤسسه مشاوره اي IDEAS در آخرين گزارش خود در ارتباط با بازار ereader مي گويد:« E-paper ereaderها، يکي از تکنولوژي هاي پر سر و صداي سال هاي اوليه قرن بيستم خواهند بود».Hampshire پيش بيني مي کند که تا سال 2020، پيشرفت هاي تکنولوژيک در ابزاري که از جوهر الکترونيکي استفاده مي کنند باعث مي شود تا قيمت اين ابزار به حد 50 تا 60 دلار برسد و همين امر باعث فراگير شدن آن ها خواهد شد. او ادامه مي دهد:« اين ابزار، انقلابي در صنعت چاپ و تبليغات ايجاد خواهد کرد و روش تفکر و استفاده همه ما از رسانه چاپي را عوض خواهد کرد.» اما افراد زيادي هم هستند که از خود سؤال مي کنند آيا ereaderهاي اختصاصي مي توانند به پلتفرم انتخابي براي کتاب هاي الکترونيکي تبديل شوند يا نه. تلفن هاي هوشمند به يک رقيب جدي در اين زمينه تبديل شده اند. شرکت Flury که در زمينه تحقيقات مرتبط با تلفن سيار فعاليت مي کند در ماه اکتبر اعلام کرد از هر 5 برنامه کاربردي که بر روي iPhone App Store قرار داشته، يکي کتاب بوده است.
Josh Koppel مؤسس ScrollMotion(www.scrollmotion.com) که در بين ساير مجموعه ها، مجموعه Twilight استفني مه يرز را بر روي App Store ارائه کرده است مي گويد:« ما مي توانيم کارهاي مختلفي را بر روي iPhone انجام دهيم، از کتاب هاي بچه ها گرفته تا نوول هاي گرافيکي». Koppel معتقد است خوانندگان او در هر نشست در حدود 15 دقيقه وقت صرف کرده اند و از ebook تلفن به عنوان ميان نهاده هايي براي مطالعه طي روز استفاده نموده اند. Koppel اضافه مي کند:« اين فضايي با پتانسيل نامحدود است و به هيچ تکنولوژي خاصي وابسته نيست.»
براي Susan Danziger، مدير ارشد اجرايي DailyLit(www.dailylit.com) که به فروش کتاب هاي الکترونيکي از طريق توزيع ايميل اشتغال دارد، يک چهارم از مشتريان او از قبل و از طريق تلفن هاي خود به کتاب ها دسترسي داشته اند. او انتظار دارد شاهد يکپارچگي تکنولوژي در اين زمينه باشد. او مي گويد:« من معتقدم که ما در آينده يک وسيله ebook که از تلفن يا کامپيوتر جدا باشد نخواهيم داشت. من فکر مي کنم همه آن ها در هم ادغام و يکپارچه خواهند شد».

جدال فناوري با محدوديت هاي قانوني، روي آينده ديجيتالي کتاب

اما در ابتدا افراد بايد يک مدل قيمت و توزيع را براي اين ابزار ديجيتال مشخص نمايند. Amazon با عرضه خانواده Kindle کتاب خوان هاي ديجيتال که خريدهاي کتاب الکترونيکي مشتريان را به سخت افزار اختصاصي آمازون گره مي زد وارد اين عرصه شد. اما به رغم PR مناسب اوليه، تسلط Kindle بر بازار يک موضوع به پايان رسيده تلقي نمي شود. فشارهاي پيش رو در زمينه فرمت ها و قيمت در آمازون( اين کتاب فروشي آن لاين کتاب هاي چاپي را با قيمت 25 دلار به فروش مي رساند اما قيمت ديجيتالي همين کتاب ها براي استفاده بر روي Kindle معادل 9,99 دلار است) ناشران را بر آن داشته است تا با رقباي بسيار قدرتمندي خصوصاً گوگل در اين رقابت روبرو شوند.
Grimmelmann مي گويد تمام ناشران از Amazon وحشت دارند. آن ها مذاکره کنندگان بسيار بسيار جدي هستند که در قراردادهاي خود به دنبال تخفيف هاي بزرگ هستند. هم Barnes & Noble و هم سوني در فصل تعطيلات امسال با ارائه ereaderهاي خود وارد اين بازار شدند و سعي مي کنند مشتريان و ناشران را با مدل هاي انعطاف پذيرتر تحت تأثير قرار دهند. هر دوي اين ابزار از فرمت EPUB.، که يک فرمت استاندارد براي کتاب هاي الکترونيکي است و توسط Internet Digital) Publishing(www.idpf.org) توسعه داده شده است و يک کتاب الکترونيکي را به يک سخت افزار خاص محدود نمي کند، پشتيباني مي کنند. اگرچه اين فرمت هنوز هم محافظت DRM را به منظور جلوگيري از کپي کارهايي که داراي کپي رايت هستند با خود حمل مي کند، يک فرمت جهاني به ereaderها اجازه مي دهد بر روي سخت افزارهاي متفاوت کار کند و همچنين امکان دانلود ebookهاي عمومي بيش تر را نيز فراهم مي آورد. ناشران با هر چيزي که يک ebook را از سيطره آمازون بر بازار خارج کند، موافق هستند بنابراين نبايد تعجب کرد که ناشران برجسته و مشهوري مثل HarperCollins و Random House از اين فرمت پشتيباني مي کنند.
موانع قانوني براي گوگل
گوگل به عنوان مانعي در مقابل آمازون؟ نبرد ebookها باعث تشکيل ائتلاف هاي عجيبي در سال 2009 شد. سال گذشته به طور ناگهاني يک گوريل 800 پوندي از جستجوي آنلاين وارد ميدان نبرد ebook شد که هدف خود را آغاز فروش برخي از کتاب هايي که براي گنجينه کتاب هاي گوگل اسکن شده بود، اعلام کرد.
در طي چند سال گذشته، گوگل بيش از 7 ميليون کتاب را از کتابخانه ها و مؤسسات سرتاسر کشور گردآوري و اسکن نموده تا بتواند آن ها را از طريق موتور جستجوي خود قابل جستجو کند. اين کار که به جستجوگران اجازه مي دهد فقط snippetهاي کتاب اصلي را جستجو کنند در سال 2005 به عنوان نمونه اي از زير پا گذاشتن کپي رايت از طرف انجمن نويسندگان( www.authorsguid.org) و انجمن ناشران ايالات متحده( www.publishers.org) مورد اعتراض قرار گرفت. اما گوگل به سهم خود ادعا کرد که اين کار، تبعيت از قوانين کپي رايت بود که به نمونه هاي کوچکي از يک کار تحت محافظت اجازه مي داد براي اهداف نوشتاري و ويرايشي مورد استفاده قرار گيرد.

جدال فناوري با محدوديت هاي قانوني، روي آينده ديجيتالي کتاب

در سال 2008، گوگل با دعاوي حقوقي مختلفي روبرو شد که يکي از اين دعاوي وضعيت عجيب و پيچيده اي در دنياي نشر پيدا کرد و به جاي محدود کردن گوگل، استفاده اين کمپاني از کتاب هاي اسکن شده را افزايش مي دهد. اين قرارداد به گوگل اجازه مي دهد تا 20 درصد از محتواي يک کتاب را در موتور جستجوي خود به نمايش بگذارد و هر نوع درآمد حاصل از تبليغات را با نويسندگان و ناشران از طريق يک Book Rights Registry به اشتراک بگذارد. نويسندگان نيز از گزينه درخواست حذف کتاب هاي خود از ايندکس گوگل برخوردار هستند اما گوگل نيز قادر خواهد بود از کتاب هايي که به کتاب هاي « يتيم» معروف هستند و نويسندگان آن ها ديگر در موتور جستجو پيدا نمي شوند نهايت استفاده و بهره را ببرد. تابستان گذشته گوگل اعلام کرد که قصد دارد فروش اين دسته از کتاب ها را نيز آغاز کند.
اين زماني بود که وکلا با شتابي فراگير وارد اين بحث شده بودند که تمام تلاش ها و مذاکرات گوگل براي دست يابي به موقعيتي تثبيت شده در آينده کتاب هاي الکترونيکي بوده است. گروه هايي مثل مايکروسافت و National Writers Union(nwu.org)، در حال حاضر بخشي از ائتلافي به نام Open Book Alliance(www.openbookalliance.org) هستند که به حق اختصاصي گوگل براي دسترسي به ميليون ها کتاب اعتراض دارند. OBA در يک اطلاعيه عمومي اعلام کرده که اين قرارداد، يک حق انحصاري de facto براي گوگل ايجاد مي کند زيرا هيچ حق و حقوقي براي Book Rights Registry به منظور مجوز دهي به رقبا قائل نيست.
به هر حال جنگ فعلي بر سر کپي رايت و مدل هاي تجاري جريان دارد و بعضي ها در داخل صنعت به دنبال چيزي بيش از جنگ کلمات هستند و اميدوارند ديجيتالي کردن کتاب ها به معناي روش هايي بيش از ريختن صرف متن بر روي ابزار باشد. نوآوري هايي مثل Vook که ويدئو و کليپ ها را با نوول هاي استاندارد تلفيق و آن ها را بر روي iPhone توزيع مي کند در حال ظهور هستند. يک نوآوري جديد ديگر به نام 26 Level، يک کتاب فيزيکي است اما خوانندگان آن مي توانند براي بهره برداري از cyber-bridges ويدئويي بين فصل هاي کتاب، به صورت آن لاين به وب مراجعه کنند. اين تلفيق بين نوول/ ويدئو/ وب سايت توسط يکي از خالقان مجموعه تلويزيوني CSI طراحي شده و در عين حال به عنوان يک برنامه کاربردي iPhone نيز در دسترس قرار دارد.
اين مسيري است که اگر صنعت کتاب قصد دارد زنده بماند بايد به سوي آن حرکت کند. ناشران نياز به بازنگري در محتوا و چگونگي برقراري ارتباط مخاطب با اين محتوا دارند. ما در آستانه دستيابي به چيزي واقعاً هيجان انگيز قرار داريم که در آن، محتوا حيات يکسره جديدي پيدا خواهد کرد.
منبع: بزرگراه رايانه، شماره 128.
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image