جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


سیستم ارسال پیامک
وب سرویس رایگان
معرفی پکیج های پورتال
سرویس  http ارسال پیامک
نرم افزارهای اندروید
ديسك هاي با تغيير فاز (phase-change)
-(3 Body) 
ديسك هاي با تغيير فاز (phase-change)
Visitor 1252
Category: دنياي فن آوري
در اين نوع ديسك ها ، رويه داراي غشايي است كه مي تواند در اثر تابش اشعه ليزر ، دو حالت كريستال و نامشخص به خود بگيرد . حالت اوليه غشا نامشخص است و وقتي كه اشعه به آن مي تابد ، حالت كريستالي به خود مي گيرد و اگر اشعه به آن تابيده نشود ، به حالت نامشخص باز ميگردد . براي خواندن اطلاعات ، اشعه اي با قدرت كمتر از حالت نوشتن به آن تابانيده مي شود تا نوري را منعكس كند. نوع نور ، بسته به اينكه انعكاس از قسمت كريستالي باشد و يا نامشخص ، فرق مي كند . همين تفاوت در نوع نور ، امكان مي دهد تا دو حالت صفر و يك تشخيص داده شوند .سرعت اين ديسك ها حدودا دو برابر ديسك هاي مغناطيسي _ نوري است.

ديسك هاي داي – پوليمر - polymer Dye

رويه در اين نوع ديسك ها ، دو لايه پليمر دارد . براي ضبط اطلاعات به صورت زير عمل مي شود : لايه زيرين به وسيله ليزر گرم مي شود و در نتيجه يك بر آمدگي در لايه بالا ايجاد مي گردد .سپس ناحيه بر آمده را سرد مي كنند . بدين ترتيب بر آمدگي ثابت مي ماند . براي پاك كردن اطلاعات لايه بر آمده را به كمك يك اشعه ليزر با طول موج متفاوت با حالت اول گرم مي كنند و بر آمدگي از بين مي رود .

تفاوت CD , DVD "Compact Disc & Digital Video Disc"

CD و DVD دو رسانه ذخيره سازي اطلاعات بوده كه امروز در عرصه هاي متفاوتي نظير: موزيك، داده و نرم افزار استفاده مي گردند. رسانه هاي فوق ، بعنوان محيط ذخيره سازي استاندارد براي جابجائي حجم بالائي از اطلاعات مطرح شده اند. ديسك هاي فشرده، ارزان قيمت بوده و بسادگي قابل استفاده هستند. در صورتيكه كامپيوتر شما داراي يكدستگاه CD-RW است، مي توانيد CD مورد نظر خود را با اطلاعات دلخواه ايجاد نمائيد. ساخت CD : براي آشنايي شما با اينكه ماشين ها و يا HDDRTMچگونه كار مي كنند ، در ابتدا بايد با طرز ساخت CDها آشنا شويد . همه ديسكهاي فشرده چه ديسك هاي موزيك ، بازي ها ، DVDها و غيره مانند يك ديسك پلي كربنات آغاز به كار مي كنند. تصاوير پايين ،شكل هايي از يك CD تفكيك يافته را نشان مي دهد و با استفاده از اين تصاوير شما مي توانيد همه لايه هاي تشكيل دهنده يك CD را ببينيد :
1- قالب ابتدايي يك CD پلي كربنات گداخته شده است . هنگامي كه اين پلي كربنات به نقطه ذوب خود نزديك مي شود ، اطلاعات ديجيتالي در قسمت بالاي ديسك مهر مي شود .براي انجام اين كار از ضربت هاي ميكروسكوپي استفاده مي شود. اين ضربت ها پيت ها و لند ها را به وجود مي آورند كه اطلاعاتي هستند كه ليزر آنها را مي خواند .
2- بعد از اينكه اطلاعات مهر شد ، لايه بازتابي تراشه اي ، براي استفاده درفرآيندي به نام sputtering و يا wet silvering آماده مي شود. علت درخشان به نظر آمدن يك ديسك نيز همين مرحله است و به اين دليل استفاده مي شود كه ليزر را به پخش كننده انتقال دهد ، بنابراين بي عيب بودن آن بسيار اهميت دارد . جنس اين لايه اصولا از نقره است ، اما مي تواند از موادي مانند طلا يا پلاتين ساخته شود و يا حاوي لايه هاي حساس به نوراضافي باشد كه وضعيت ديسك هاي با قابليت ثبت دوباره اينگونه است.
3- سپس يك پوشش لاكي براي مهر كردن لايه بازتابي و جلوگيري ازاكسيد شدن آن ، وارد عمل ميشود .اين لايه باريك است وطوري عرضه شده است كه كوچك بوده و در مقابل خراشيدگي مقاوم نيست .
4- آخرين مرحله كار بر روي يك CD، screen-printed در قسمت بالاي آن است و CDآماده بسته بندي ، عرضه به كاربر و در نهايت رايت مي شود.

ساخت CD

نتيجتاَ هر CD حاوي 99% پلي كربنات و در نهايت 1% اطلاعات ذخيره شده ، تراشه لايه بازتابي و مرحله آخر است . ليزر استفاده شده توسط كاربر، از ميان ديسك پلاستيكي عبور مي كند ، به اطلاعات برخورد كرده ، سپس به لايه انعكاسي برخورد كرده و بعد به پخش كننده برگشت داده مي شود . اختلافات جزئي ميان انواع ديسك وجو دارد براي مثال ديسك هاي پلي استيشن از يك نوع پلي كربنات ارغواني تيره تشكيل يافته اند، اما دقيقا مانند سايرديسك ها كارايي دارند .ديسك هاي نگارنده و دوباره نگارنده ، لايه مهر شده اطلاعات را ندارند در عوض هنگامي كه در نور معيني قرار مي گيرند ار لايه هاي حساس به نور استفاده مي كنند و اطلاعات را در داخل لايه ها حكاكي مي كنند . DVDها نسل جديد ديسك هاي تراكم بالا هستند كه داراي كوچكترين پيت و لند هستند. دليل اين امر اين است كه DVDها بتوانند طبق استانداردهاي سايز ديسك ، اطلاعات بيشتري را در خود ذخيره كنند . يك DVDچند لايه ، DVDاست كه بيشتر از يك لايه مهر شده استاندارد داشته باشد. DVD هاي دو طرفه نيز اساساَ دو ديسك هستند كه پشت به پشت به يكديگر متصل شده باشند و در بين آن دو نيز از لايه ها ي انعكاسي استفاده شده باشد. بقيه مشخصات CD ها در DVDها نيز صدق مي كند .
منبع:http://www.bitasoft.ir
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image