جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
آيا iPad مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone گردد؟
-(1 Body) 
آيا iPad مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone گردد؟
Visitor 251
Category: دنياي فن آوري
محصول جديد Apple يعني iPad با دامنه ي گسترده اي از ابزارهاي موجود به رقابت پرداخته است. در حاليکه قبلاً شما بايد براي تايپ يک سند از سيستم Mac خود استفاده مي کرديد، اکنون مي توانيد اينکار را بر روي يک iPad انجام دهيد. بجاي آنکه بر روي iPhone يا Mac خود به eMailهايتان دسترسي پيدا کنيد، اکنون مي توانيد به سرعت آنها را بر روي يک iPad بررسي نموده و پاسخ دهيد. بازي هاي مورد علاقه شما بر روي iPhone، اکنون به لطف صفحه نمايش 9/7 اينچي iPad مي توانند از تفکيک پذيري HD آن لذت ببرند. بعلاوه شما مي توانيد فيلم هايي را بر روي iPad خود بارگذاري کرده و در پروازهاي طولاني از تماشاي آنها لذت ببريد، با اين آسودگي خيال که به لطف 10 ساعت طول عمر باتري iPad، پيش از پايان سفرتان با مشکل اتمام شارژ باتري مواجه نخواهيد شد.
کارهاي زيادي وجود دارند که مي توانيد آنها را برروي يک iPad انجام دهيد، اما آيا اين ابزار واقعاً مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone شما و يا حتي کنسول هاي بازي و تلويزيون گردد؟ جايگزين، يک واژه بسيار بزرگ به حساب مي آيد، پرسش واقعي اين است که آيا iPad مي تواند به ابزار ترجيحي شما براي انجام کارهاي زيادي که اکنون بر روي iPhone، MacBook و ساير ابزارهاي خود انجام مي دهيد تبديل شود؟ اين همان موضوعي است که ما در مقاله حاضر به بررسي آن خواهيم پرداخت.
بهترين روش براي مشخص نمودن اين موضوع که آيا iPad مي تواند يک جايگزين قابل قبول براي يک PC، يک eBook Reader، يک کنسول بازي و يا هر ابزار ديگري باشد يا خير، اين است که آن را در اين حوزه ها ارزيابي نمائيم، همان کاري که ما در اين مقاله انجام خواهيم داد.

آيا iPad مي تواند شما را سرگرم کند؟
 

iPad يکي از سرگرم کننده ترين ابزارهاي سرگرمي است که از زمان معرفي iPod اوليه تاکنون عرضه شده است و حتي مهمتر از آن، iPad يک ابزار پيشرفته به حساب مي آيد که فناوري را بلافاصله در دسترس افراد عادي قرار مي دهد. Apple از مدت ها پيش استعداد خود براي طراحي محصولات کاملي که براي هر دو گروه عاشقان فناوري و همچنين Technophobeها (افرادي که از فناوري مدرن وحشت دارند) از جذابيت بالائي برخوردارند، به اثبات رسانده است. حالا اين شرکت پا را يک گام فراتر نهاده و محصولي را معرفي کرده است که حتي يک کودک يا يک فرد سالخورده نيز مي تواند به آساني از آن استفاده نمايد. اين ابزاري است که تمام تفريح يک کامپيوتر را بدون هيچيک از پيچيدگي هاي آن در اختيار کاربر قرار مي دهد.
در iPad، همه چيز کاملاً به صفحه نمايش مربوط مي شود. شايد يک نمايشگر رنگي 9/7 اينچي کوچک باشد، اما فناوري In-Plane Switching(IPS) آن باعث مي شود که از تمام زوايا ظاهر بسيار خوبي را فراهم نمايد. بعضي از منتقدين بدبين نسبت به iPad، آن را تنها يک iPod Touch با صفحه نمايش بزرگتر مي دانند، هر چند که نمايشگر بزرگتر iPad (در مقايسه با iPod) يقيناً باعث مي شود که به بهترين iPod براي تماشاي فيلم تبديل گردد. در عين حال، اين اولين iPod است که دو (يا چند) نفر مي توانند به راحتي با يکديگر به تماشاي آن بپردازند، حداقل ماداميکه در نزديکي يکديگر قرار گرفته باشند (مثلاً صندلي هاي مجاور در يک هواپيما). در واقع، iPad مي تواند بهترين سيستم سرگرمي داخل پروازي باشد که تاکنون طراحي شده است و قادر است فيلم ها، بازي ها و بسياري از مضامين سرگرم کننده ديگر را در اختيار شما قرار دهد. حتي هنگاميکه در منزل هستيد، iPad مي تواند بعنوان نوعي TV/Boom Box قابل حمل عمل کند. البته بلندگوي داخلي آن مونو است اما صداي بلند و واضحي را توليد مي کند. در واقع کيفيت بلندگوي توکار اين ابزار واقعاً تأثيرگذار است، خصوصاً در مقايسه با بلندگوي iPod Touch (وحشتناک) و يا بلندگوي iPhone (بسيار بد).
با اينحال، اگر بخواهيم ايرادگير باشيم، بايد بگوئيم که طبيعت يک طرفه اين بلندگو چندان خوشايند نيست. درگاه بلندگو در قسمت پائين ابزار قرار گرفته است. هنگاميکه شما iPad را براي تماشاي يک ويدئو در وضعيت Landscape قرار مي دهيد، بخش عمده صدا را از سمتي مي شنويد که درگاه بلندگو در آن جهت قرار گرفته است و همين موضوع باعث عدم توازن صدا مي گردد.
وقتي نوبت به مضمون مي رسد، iPad هر چيزي که مي توانيد بر روي هر iPod يا ابزار ديگري بدست آوريد را در اختيارتان قرار مي دهد. شما مي توانيد يک فيلم را اجاره نموده و يا مجموعه اي از برنامه هاي تلويزيوني مورد علاقه خود را بارگذاري کنيد. در عين حال، حتي اگر علاقه به خريد مضامين سرگرم کننده خود از iTunes نداريد، هنوز حجم عظيمي از محتوا را براي ديدن يا شنيدن در اختيار خواهيد داشت.

آيا iPad مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone گردد؟

iPad با نمايشگر 9/7 اينچي خود مطمئناً براي تماشاي مضامين سرگرم کننده بسيار مناسبتر از iPhone يا iPad است، اما آيا مي تواند شما را متقاعد نمايد که MacBook خود را کنار بگذاريد؟ از سوي ديگر، صفحه نمايش iPad هنگام تماشاي فيلم ها و ساير ويدئوها واقعاً مي درخشد، اما آيا اين درخشش بيش از حد است و شما مي توانيد انعکاس خود در آن را ناديده بگيريد يا خير؟
هنگاميکه نوبت به تماشاي فيلم ها و ساير مضامين ويدئوئي مي رسد، امتياز واقعي iPad در قابليت حمل و عمر باتري آن خودنمائي مي کند که توان کافي براي استفاده از ابزار در يک پرواز طولاني مابين لندن و سان فرانسيسکو را براي شما فراهم مي نمايد. اگر مي خواهيد خودتان را در طول سفر سرگرم کنيد، هيچ ابزاري نمي تواند اينکار را بهتر از iPad انجام دهد. ترديدي نيست که شما مي توانيد لپ تاپ خود را به همراه ببريد، اما به اين ترتيب بار خود را سنگين تر مي کنيد و با وجود آنکه iPad براي تماشاي برنامه هاي تلويزيوني و يا فيلم ها عالي است، اما صفحه ي نمايش آن واقعاً کوچک است.

مطالعه بر روي iPad در مقابل Kindle
 

هنگاميکه Amazon اولين Kindle خود را در سال 2007 عرضه کرد، به نظر مي رسيد که اين eBook-Reader به آينده کتاب ها تبديل گردد. با اينحال، Kindle در کنار iPad به يک ابزار منسوخ شده شباهت دارد. اپل زماني بر اين موضوع تأکيد مي نمايد که شما نرم افزار کاربردي iBooks اين شرکت را به همراه يک eBook رايگان بارگذاري مي کنيد و ويژگي را بدست مي آوريد که Kindle قادر به رقابت با آن نخواهد بود: عکس هاي رنگي.
صفحه ي نمايش رنگي iPad هنوز نمي تواند Kindle را به کلي از ميدان خارج کند. ابزار 259 دلاري Amazon کمي ارزانتر از نصف بهاي يک مدل پايه ي iPad خواهد بود و به ساختار بي سيم باند پهن مجهز است که به شما امکان مي دهد کتاب ها را بدون پرداخت يک هزينه ي سرويس ماهيانه، بارگذاري نمائيد. بعلاوه، در حال حاضر بعضي از کتاب هاي Kindle ارزانتر از معادل هاي iBook خود هستند.
همانطور که قبلاً اشاره کرديم، Kindle در کنار iPad بيشتر به يک ابزار قديمي و منسوخ شده شباهت پيدا مي کند. با اينحال، Kindle به لطف نمايشگر 6 اينچي خود بسيار کوچکتر و سبکتر (289 گرم) از iPad 680 گرمي است. استفاده از Kindle از فناوري e-INK به آن اجازه مي دهد که تنها با يک شارژ براي مدت دو هفته به کار خود ادامه بدهد و حتي در زير تابش نور مستقيم نور خورشيد نيز قابل خواندن باشد. در مقابل، همين وضعيت تابش خورشيد باعث مي شود که نمايشگر iPad کاملاً غير قابل خواندن گردد. از سوي ديگر، بعضي از کاربران eBook-Reader معتقدند که فناوري e-Ink براي چشمانشان بسيار راحت تر است.
از سوي ديگر، همين نمايشگر e-Ink به نقطه ي ضعف اصلي kindle تبديل شده است زيرا متن خاکستري تيره تک رنگ آن که بر روي يک پس زمينه ي خاکستري روشن نمايش داده مي شود به همراه عدم وجود يک نور پشتي باعث مي گردد تا خواندن آن در شرايط نورپردازي تاريک بسيار دشوار باشد. عکس ها و ساير تصاوير بر روي اين نمايشگر بيشتر به يک نقاشي سياه قلم شباهت پيدا مي کنند و بروز رساني صفحه ي نمايش نيز به کندي انجام مي شود.
اما وضعيت در مورد iPad چگونه است؟ اين ابزار به يکي از بهترين نمايشگرهاي رنگي که تاکنون بر روي يک ابزار قابل حمل مشاهده کرده ايد، مجهز مي باشد. اين نمايشگر، متن سياه واضح را بر روي يک پس زمينه ي سفيد به نمايش مي گذارد و شما مي توانيد صفحات کتاب را با همان سرعتي که انگشتانتان اجازه مي دهند، ورق بزنيد.بطور خلاصه، مطالعه ي eBook بر روي يک iPad شباهت بسيار بيشتري به مطالعه يک کتاب واقعي دارد. فروشگاه آنلاين iBook Store شرکت اپل با 60000 عنوان راه اندازي شد، يعني تنها يک ششم مجموعه اي که Amazon براي Kindle تأمين مي نمايد. با اينحال، همزمان با آغاز فروش iPad توسط اپل، Amazon يک نرم افزار کاربردي را منتشر کرد که به محصول جديد اپل اجازه مي دهد به يک Kindle تبديل گردد و دسترسي به مجموعه ي کامل 480000 جلدي که در فروشگاه Kindle ارائه شده اند را در اختيار کاربران قرار دهد. بعلاوه، iPad امکان دسترسي به هزاران کتاب رايگان در فرمت ePub را فراهم مي سازد، سيستمي که بر روي Kindle قادر به مطالعه آن نخواهيد بود.

آيا iPad مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone گردد؟

در آرزوي Flash
 

البته شما قادر نخواهيد بود تمام مضامين ويدئوئي را بر روي iPad تماشا کنيد. اگر بخواهيد يک ويدئوي مبتني بر Flash را بر روي اين ابزار مشاهده نمائيد، هيچ شانس نخواهيد داشت زيرا iPad نيز همانند iPhone از Flash پشتيباني نمي کند. اين بدان معني است که عناصر معيني از صفحات وب بر روي iPad شما کار نخواهند کرد.
مسئله اين نيست که iPad نمي تواند از Flash پشتيباني کند، بلکه واقعيت اين است که Apple تمايلي به اين موضوع ندارد. استيو جابز رئيس Apple معتقد است که Flash شديداً مستعد باگ مي باشد و در عين حال آن را دليل اصلي اکثر Crashها در مرورگر Safari مي داند. حتي بدتر، Flash مي تواند به بدافزارها (Malware) امکان دهد که به iPad راه پيدا کنند.
با اينحال، فقدان پشتيباني از Flash مي تواند يک نقيصه واقعي براي بعضي از کاربران باشد. امروزه اکثر قريب به اتفاق عناصر تعاملي بر روي وب در فرمت Flash ساخته مي شوند و اين بدان معني است که آنها بر روي iPad کار نخواهند کرد. بعنوان يک جايگزين براي Flash، جابز به HTML5 يعني تجسم بعدي استاندارد HTML چشم دوخته است که هنوز در مرحله ي توسعه مي باشد. جابز و سايرين اطمينان دارند که با رسيدن اين فناوري به سطح بلوغ، بيشتر توسعه دهندگان وب نرم افزارهاي کاربردي خود را با استفاده از HTML5 ايجاد خواهند کرد که از مزاياي گوناگوني نسبت به Flash برخوردار است (بعنوان يکي از ساده ترين مزايا، براي مشاهده ويدئوها و ساير مضامين بر روي وب، نيازي به نصب يک Plug-in طرف ثالث نخواهد داشت).
اين تنها فقدان پشتيباني از مضامين Flash نيست که مي تواند شما را از مرور وب بر روي iPad نااميد کند. Safari بر روي iPad به شما اجازه مي دهد که حداکثر 9 صفحه را بطور همزمان باز کنيد، اما بخاطر محدوديت حافظه اين ابزار، شما غالباً متوجه خواهيد شد که Safari نمي تواند مضمون تمام اين صفحات را حفظ نمايد. بعبارت ديگر، هنگاميکه به يک صفحه ي متفاوت سوئيچ مي کنيد، Safari غالباً براي نوسازي آن تلاش مي نمايد. اين وضعيت مي تواند نااميد کننده باشد، خصوصاً اگر چند صفحه ي وب را براي مطالعه آفلاين بارگذاري کرده باشيد (در اين وضعيت شما تنها چند صفحه ي خالي را در اختيار خواهيد داشت). به همين ترتيب، مقايسه چند صفحه ي وب نيز بسيار پيچيده تر از انجام اينکار بر روي يک Mac (که به شما اجازه مي دهد صفحات را شانه به شانه يکديگر قرار دهيد) خواهد بود، زيرا سوئيچ مابين صفحات بر روي يک iPad با ضربه هاي (Taps) متعددي سر و کار دارد. در عين حال، هيچ شيوه ساده اي براي تلفيق اطلاعاتي که جمع آوري کرده ايد وجود ندارد، مگر اينکه Safari را بسته، نرم افزار ديگري را باز کرده و سپس اطلاعات را به آن منتقل (Paste) نمائيد.
البته اين مسائل مربوط به مرور وب بر روي iPad، قبلاً بر روي iPhone نيز وجود داشتند، به استثناي اينکه شما با iPad مي توانيد کل صفحه ي وب را مشاهده کنيد، نه اينکه همانند iPhone تنها قادر به مشاهده بخش کوچکي از آن باشيد. مطمئناً iPad از نظر کاربردپذيري در اين حوزه از iPhone پيشي مي گيرد. اگر از اينکه بتوانيد در هر جائي که هستيد به وب دسترسي داشته باشيد لذت مي بريد (همانطور که مي توانيد اينکار را با iPhone انجام دهيد)، احتمالاً ترجيح مي دهيد کمي هزينه ي بيشتر را براي خريد يک نسخه ي 3G از iPad سرمايه گذاري نمائيد. شايد يک Mac بتواند مرور بهتري را ارائه نمايد، اما تا زمانيکه شما يک 3G Dongle در اختيار نداشته باشيد، بر روي Mac خود صرفاً به ارتباط آنلاين در محل هايي که يک شبکه WiFi قابل دسترسي باشد محدود خواهيد شد.

آيا iPad مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone گردد؟

اجراي بازي ها
 

بعنوان يک ابزار بازي، iPad حرف زيادي براي گفتن دارد. نمايشگر اين ابزار بزرگ و مجلل است، به يک پردازنده ي سريع مجهز مي باشد و اينترفيس Multi-Touch آن امکان استفاده از شيوه هاي ابتکاري براي اجراي بازي ها را فراهم مي سازد. بعلاوه، Apple Store يک مدل از رضايت فوري به حساب مي آيد: شما مي توانيد بازي هاي نسبتاً ارزاني را بصورت بي سيم از آن بارگذاري نمائيد.
صفحه نمايش بزرگتر صرفاً به اين معني نيست که شما مي توانيد جزئيات بيشتري را از بازي هاي خود مشاهده کنيد، بلکه بدان معني است که کل اينترفيس کنترلي مي تواند بطور قابل ملاحظه اي تغيير نمايد. در مورد iPhone و iPod Touch، توليد کنندگان بازي ها مجبور بودند کنترل ها را در يک فضاي کوچک جا دهند. اينترفيس بزرگتر iPad به آنها امکان مي دهد تا کليدهاي بيشتر، کنترل بيشتر و در نتيجه وظايف پيچيده تري را در بازي هاي خود ارائه نمايند.
با اينحال، اولين پرسش بازيکنان iPad اين است که: قرار است ما اين ابزار را چطور نگهداريم؟ شايد iPad با وزن 680 گرمي خود سبک به نظر برسد، اما نگهداشتن آن در دست براي نشست هاي بازي طولاني مي تواند خسته کننده باشد. وضعيت دشوارتر، زماني است که نمي توانيد يک صندلي خالي در اتوبوس پيدا کنيد و يا در حال قدم زدن در يک خيابان شلوغ هستيد. کافي است سعي کنيد هنگاميکه در يک متروي بسيار شلوغ هستيد، بازوهاي خود را براي هدايت اتومبيل مسابقه خود در سر يک پيچ، به اطراف تاب بدهيد.
سپس نوبت به مشکل کليدها مي رسد. استيو جابز از کليدها متنفر است، اما آنها يک دليل بسيار مهم براي عملکرد بسيار خوب Nintendo DS و Sony PSP به حساب مي آيند: اگر نياز داشته باشيد که اسلحه ي خود را در يک بازي First-Person Shooter(FPS) مجدداً پر کنيد، انگشت شست شما مي تواند کليد مربوطه را به راحتي بيابد، در حاليکه خودتان بر روي پنهان شدن در پشت يک ديوار متمرکز شده ايد.
کنترل هاي iPad در اکثر اوقات تنها آيکن هاي on-Screen و يا الگوهاي Tapping (ضربه با نوک انگشت بر روي نمايشگرهاي لمسي) دلخواه هستند. اينکه بخاطر چند سانتيمتر فاصله ي انگشت شست خود با ماشه در بازي کشته شويد، به هيچوجه «مفرح» نخواهد بود. با اينحال، iPad براي بعضي از ژانرهاي بازي واقعاً مناسب است. اين ابزار به اندازه ي کافي بزرگ است که به اشتراک گذاشته شود و به همين دليل اجراي بازي هايي نظير Scrabble بطور چند نفره بر روي آن کاملاً امکانپذير خواهد بود. بازي هاي استراتژيک و «دفاع از برج» مي توانند از فضاي بزرگ صفحه نمايش اين ابزار بهره گيري نمايند. در واقع نمايشگر بزرگتر مي تواند نماي بزرگتري را از ميدان نبرد فراهم کرده و با ارائه کنترل زوم به بازيکنان، به آنها اجازه مي دهد تا گروه هاي بزرگي از تانک ها را آرايش داده، قسمت هاي بيشتري از نقشه را مشاهده نموده و کنترل دقيق تري بر روي وقايع نبرد داشته باشند. بازي هاي First-Person Shooter(FPS) بر روي iPad بهتر اجرا خواهند شد زيرا اينترفيس آن براي اجراي اينگونه بازي ها از درهم ريختگي کمتري برخوردار است. ژانر FPS در عين حال شامل مجموعه اي از بازي ها است که از نظر گرافيکي سنگين تر مي باشند و تا اينجا بازي هايي که به iPad انتقال پيدا کرده اند از ظاهر بسيار بهتري بر روي اين ابزار برخوردارند. نکته ي مهمتر اين است که اجراي اين بازي ها نيز بسيار بهتر گرديده. مديريت حرکات کوچک بدون وجود صفحه کليد و ماوس تا حدودي دشوار خواهد بود، اما پياده سازي اينگونه بازي ها بر روي iPad بسيار ممتازتر از چيزي است که کنسول ها (چه قابل حمل و چه مدل هاي خانگي) تجربه کرده اند.
سرعت بسيار بالاي پردازنده ي A4، مجتمع ابزار در عين حال با يک بهبود چشمگير براي بازي ها همراه است. براي مثال، اتومبيل هاي بسيار واقع گرايانه در بازي Real Racing HD با يک رفتار کاملاً شبيه به شرايط واقعي به رقابت با يکديگر مي پردازند زيرا پردازنده مذکور قدرت بيشتري را براي اين نرم افزار کاربردي فراهم مي نمايد.

نظر ما
 

براي فعاليت هاي مورد پسند مصرف کنندگان عام نظير مشاهده ي عکس ها، گوش دادن به موسيقي و تماشاي فيلم ها، احتمالاً تاکنون ابزاري ارائه نشده است که استفاده از آن ساده تر از iPad باشد. مصرف کنندگان متوسط واقعاً هيچ نيازي به درک سازماندهي و معماري زيربنائي iPad نخواهند داشت. در واقع اين گروه فقط مي خواهند نرم افزارهاي کاربردي که بر روي ابزار خود نصب کرده اند، عملکرد درستي داشته باشند. iPad کاملاً اين نياز آنها را برآورده مي نمايد، در حاليکه ممکن است PCهاي خانگي مملو از ويروس کاربران قادر به انجام اينکار نباشند. به همين دليل، براي ما چندان تعجب آور به نظر نمي رسد که يک مطالعه توسط Chitika نشان داده است کمي بيش از نيمي از تمام کاربران iPad در منزل خود يک کامپيوتر ويندوز دارند. اين يک نکته ي کليدي است زيرا نشان مي دهد که گرچه احتمالاً يک کاربر Mac احساس مي کند بسياري از ويژگي هاي موجود بر روي iPad از قبل (و با ظرافت بيشتري) بر روي Mac او پياده سازي شده اند، اما iPad براي بسياري از کاربران PC واقعاً به يک نفس عميق در هواي تازه شباهت دارد.
البته، همه چيز در اين بهشت کاملاً بي نقص نيست. iPad براي آنکه بتواند واقعاً قابل مفيد باشد، واقعاً به يک کامپيوتر (Mac يا ويندوز) براي هماهنگ سازي نياز دارد. با اينحال مي توان مطمئن بود مدلي که شرکت اپل با iPad ايجاد کرده است به آينده ي رايانش کامپيوتري تبديل خواهد شد. ما بي صبرانه در انتظار مشاهده نحوه ي تکامل اين مدل در طول سال هاي آتي هستيم، زمانيکه برنامه نويسان به کار بر روي آن بپردازند.

کاربردهاي تجاري
 

iPad داراي نواقص فراواني است که باعث مي شود مفهوم اجراي يک فعاليت تجاري بر روي آن تا حدودي خنده آور باشد. اين ابزار نمي تواند نرم افزارهاي کاربردي کليدي که ما از آنها براي هدايت کسب و کار خود استفاده مي کنيم را اجرا نمايد. هماهنگ سازي (Sync) اسناد مابين iPad و Mac به iTunes بعنوان يک واسطه نياز دارد. اين ابزار فاقد فضاي ديسک سخت کافي براي ذخيره سازي تمام فايل هايي است که احتمالاً نياز داريد به آنها دسترسي داشته باشيد. شما نمي توانيد بسياري از اسناد خود که احتمالاً از طريق eMail دريافت کرده ايد را بر روي iPad مشاهده نمائيد، علاوه بر آنکه مطمئناً نمي توانيد همه ي آنها را ويرايش کنيد. اگر تلاش نمائيد تا محتوايي را با استفاده از صفحه کليد Onscreen ايجاد کنيد، با عدم کارآئي آن درگير خواهيد شد.
با اينحال اندازه ي کوچک، اينترفيس لمسي و عمر باتري تأثيرگذار iPad، آن را به يکي از بهترين ابزارهايي که تاکنون براي کار در طول سفر ساخته شده اند، تبديل مي نمايد.
بديهي ترين تفاوت مابين يک iPad و يک لپ تاپ، در روش تعامل شما با ابزار نهفته است. در iPad ضربات انگشت جايگزين نشانگر و کليدهاي ماوس شده اند. بعلاوه، يک صفحه کليد Onscreen براي وارد کردن متن در اختيار شما قرار گرفته است. اين صفحه کليد Onscreen مي تواند اولين مؤلفه اي باشد که به شما اطمينان مي دهد iPad يک ابزار براي کارهاي جدي نخواهد بود. در مقايسه با صفحه کليد Onscreen بسيار کوچک iPhone، نسخه ي iPad واقعاً کاربرد پذيرتر است، اما وقتي نوبت به راحتي و سرعت تايپ مي رسد هنوز به هيچ وجه نمي تواند با يک صفحه کليد QWERTY واقعي رقابت کند.
البته اين موضوع به يک مشکل لاينحل تبديل نخواهد شد. بسياري از نواقص مربوط به صفحه کليد Onscreen با اتصال يک صفحه کليد خارجي برطرف خواهند شد. iPad از صفحه کليدهاي خارجي پشتيباني مي نمايد (بطور رسمي، اين ابزار با صفحه کليدهاي Bluetooth و همچنين iPad Keyboard Dock شرکت اپل کار مي کند). بعضي از صفحه کليدهاي ديگر (نظير مدل هاي آلومينيومي اپل) يک پيام خطا را به شما نشان خواهند داد، زيرا درگاه هاي USB با تغذيه ي برق بالاتري را تأمين کرده و به همين دليل به تغذيه ي برق بيشتري نسبت به آنچه که درگاه کانکتور Dock ارائه شده براي IPad فراهم مي کند، نياز دارند. البته اين موضوع به معناي آن نيست که نمي توانيد از صفحه کليدهاي مذکور استفاده کنيد. پس از آنکه پيام خطا را ناديده بگيريد، صفحه کليد به عملکرد معمولي خود ادامه مي دهد. اتصال يک صفحه کليد خارجي، دسترسي به کليدهائي براي روشنايي صفحه نمايش، پخش رسانه، سطح ولوم صدا و همچنين کليدهاي مکان نما را در اختيار شما قرار مي دهد. بسياري از ميان برهاي استاندارد صفحه کليد Mac نيز در اين وضعيت قابل استفاده خواهد بود.
توصيه ي ما اين است که بجاي Apple Keyboard Dock از صفحه کليد بي سيم استاندارد اپل استفاده کنيد. در حاليکه Keyboard Dock ارائه شده براي iPad به يک اتصال بي سيم تکيه نمي کند، به باتري نياز ندارد، داراي کليدهاي مفيد خاص iPad مي باشد و مي تواند براي هماهنگ سازي و تأمين تغذيه ي برق iPad در مدتي که مشغول کار با آن هستيد به کامپيوترتان متصل گردد، اما سنگين، حجيم و ناپايدار است و شما نمي توانيد وضعيت قرارگيري iPad را در هنگام استفاده از آن تنظيم نمائيد. از سوي ديگر، صفحه کليد بي سيم اپل بسيار راحت تر بوده و از قابليت حمل بالاتري برخوردار مي باشد. شما صرفاً بايد راهي براي ايستاده نگه داشتن iPad در هنگام استفاده از آن پيدا کنيد.
حتي با اضافه شدن يک صفحه کليد خارجي، iPad هنوز سبک تر از لپ تاپ شما خواهد بود که اين ترکيب را به يک جايگزين مطلوب براي استفاده از يک لپ تاپ در طول سفر تبديل مي نمايد. iPad در عين حال مي تواند نقش يک نمايشگر کارآمد و مفيد براي نمايش هاي Keynote را در جلسات فروش و يا ملاقات با مشتريان ايفا کند.

آيا iPad مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone گردد؟

نرم افزارهاي کاربردي کليد اصلي هستند
 

Keynote يکي از نرم افزارهاي کاربردي اپل است که بر روي iPad قابل دسترسي مي باشد. اپل به سرعت نسخه هاي iPad واژه پرداز Pages، صفحه گسترده Numbers و همچنين Keynote (براي توليد Presentation) که اجزاي تشکيل دهنده ي مجموعه دفتري iWorks براي کامپيوترهاي Mac به حساب مي آيند را عرضه کرد. در حاليکه فهرست ويژگي هاي اين سه نرم افزار کاربردي نمي تواند با قابليت هاي مجموعه ي آفيس مايکروسافت رقابت نمايد (حتي در مورد نسخه ي مخصوص Mac آنها)، اما تفاوت مذکور با در نظر گرفتن اين وظايف نسبتاً ساده اي که احتمالاً بر روي يک iPad انجام خواهيد داد چندان مشکل ساز نخواهد بود. با اينحال، هر سه نرم افزار کاربردي Numbers، Pages و Keynote در اينجا با يک مشکل عظيم مواجه هستند: پشتيباني آنها از تبادل اسناد با دنياي «غير iPad» کاملاً ملال آور است. اگر شما ايجاد يک پيام را در Mail آغاز کنيد، هيچ راهي براي اتصال يک سند iWork به آن نخواهيد داشت. شما همچنين نمي توانيد iPad خود را از طريق USB به يک کامپيوتر متصل نموده و اسناد را به سادگي با Drag & Drop مابين آنها جابجا کنيد. در مقابل، شما بايد اسناد خود را از داخل iWork به کامپيوترتان Export نمائيد (بعنوان ضميمه، با استفاده از iTunes بعنوان مجرا و يا از طريق iWork.com که آنقدر که به نظر مي رسد مفيد نيست).
هر سه نرم افزار کاربردي مدعي هستند که اسناد آفيس را باز مي کنند، اما به نظر مي رسد که در مورد بعضي از اسناد مشکلاتي وجود دارد و ساير اسناد نيز بخشي از فرمت بندي خود که براي اين نرم افزارهاي کاربردي قابل درک نيستند را از دست مي دهند. در نتيجه، اگر تلاش نمائيد که فايل مورد نظر را به يک مجموعه ي دسک تاپ برگردانيد، فرمت بندي آنها ناپديد خواهند شد. حتي اين امکان وجود دارد که قادر به انجام اين کار نباشيد: Pages مي تواند فايل هاي Work را Export کند، اما Numbers و Keynote به ترتيب قادر به ذخيره سازي فايل ها با فرمت Excel و PowerPoint نيستند.
اين مشکلات براي مجموعه اي مانند iWork و بطور کلي براي iPad بسيار نامطلوب هستند، بنابراين به سختي مي تواند تصور نمود که اصلاح نشوند. با اينحال ممکن است کاربران مجبور نباشند منتظر اقدامات اپل بمانند: نسخه هاي iPad مجموعه ي Quickoffice براي ابزارهاي دستي و همچنين Document to Go مشابه Data Viz در حال توسعه مي باشند. هر دو بسته بهره وري موبايل مذکور، تاريخچه ي طولاني در اداره ي اسنادي دارند که در مجموعه هاي دفتري مشهور ايجاد شده اند. از سوي ديگر، اين محصولات مي توانند به گزينه هاي بهتري در مقايسه با نسخه ي فعلي iWork تبديل گردند، حتي با وجود آنکه به همان اندازه زيبا نيستند.

امنيت و iPad
 

VeriSign از قبل درباره ي خطرات امنيتي که کاربران متکبر iPad و خصوصاً کاربران تجاري اين ابزار احتمالاً با آنها مواجه خواهند شد، هشدار داده بود. Phil D`Angio مدير توسعه ي تجارت VeriSign مي گويد: «شرکت ها بايد آگاه باشند که گرچه احتمالاً مي تواند در طول مسافرت و يا زماني که پشت ميز کار خود قرار ندارند به فعاليت هاي رايانشي (Computing) خود ادامه دهند و در عين حال از ابزارهاي سنتي استفاده نمي کنند، اما هنوز بر روي وب ارتباط برقرار مي نمايند و قواعد عمومي اين محيط در مورد آنها نيز صادق است. بعبارت ساده تر، هميشه از يک کلمه ي عبور قدرتمند براي محافظت از ابزار خود و حساب هاي کاربري آنلايني که از ابزار خود به آنها دسترسي پيدا مي کنيد، استفاده نمائيد.
آيا نگراني هاي VeriSign اثبات شده اند؟ الزاماً نه. iPad هيچ دسترسي مستقيمي به سيستم فايل خود را ارائه نمي کند. بله، شما مي توانيد iPad خود را هک نموده و به سيستم فايل زيربنائي آن نفوذ کنيد، اما اين کاري نيست که مصرف کنندگان عادي به انجام آن بپردازند.
خود نرم افزارهاي کاربردي، بصورت جعبه هاي شني از يکديگر تفکيک شده اند. داده هاي يک نرم افزار کاربردي بطور عمومي براي ساير نرم افزارهاي کاربردي قابل دسترسي نخواهند بود. در عين حال، ذخيره سازي نرم افزار کاربردي نيز نمي تواند توسط نرم افزار کاربردي ديگري رونويسي گردد (باز هم مگر در صورت هک شدن سيستم).
بعلاوه، فرآيند سختگيرانه ارزيابي نرم افزارهاي کاربردي توسط اپل، حداقل از نظر تئوري بر پياده سازي خط مشي هاي مناسب کدنويسي نظارت خواهد داشت.
کناره گيري از تمام مضامين Flash، يک مثال شديداً بحث انگيز از اجراي عملي اين خط مشي توسط اپل به حساب مي آيد. اين موضوع به هيچوجه نکته ي بدي نيست و مي تواند يک موهبت براي مصرف کنندگان عام باشد. تعداد فراواني از بدافزارها وجود دارند که از مضمون بدخواهانه ي Flash بعنوان ماشه اجراي خود استفاده مي کنند.
ويژگي هاي امنيتي بيشتري با عرضه ي ارتقاء iPhone OS 4.0 در پائيز سال جاري ميلادي معرفي خواهند شد. به نظر مي رسد که اپل توانايي استفاده از يک رمز شخصي بعنوان يک کليد رمزگذاري براي داده هاي موجود بر روي ابزار و همچنين مواردي نظير eMailها و ضميمه هاي آنها را در اختيار کاربران قرار خواهد داد. اپل در عين حال مشغول پياده سازي API هاي جديدي است تا به برنامه نويسان امکان دهد که داده هاي خودشان را نيز رمزگذاري نمايند. به اين ترتيب اگر iPhone يا iPad شما به دست شخص ديگري بيفتد، دسترسي به داده هايتان براي او بسيار دشوارتر خواهد بود.

ارسال eMail
 

iPad مي تواند براي دسترسي نسبتاً بدون عجله به eMail، يک ابزار مفيد باشد. در واقع استفاده از iPad در مقايسه با بوت يک لپ تاپ و اجراي Outlook يا Entourage و سريعتر بوده و در عين حال نمايشگر بزرگتر و صفحه کليد Onscreen آن نيز براي خواندن و نوشتن پيام هايي که بيش از چند پاراگراف طول دارند، بر قابليت هاي iPhone برتري خواهند داشت. با اينحال، iPhone در مقايسه با WiFi iPad مي تواند يک ابزار eMail ممتازتر باشد، زيرا يک ابزار ديتاي هميشه روشن است که دسترسي به eMail را در هر نقطه اي که يک سيگنال را در اختيار داشته باشيد فراهم مي نمايد، يک ويژگي که تنها 3G iPad در اختيار شما قرار مي دهد. با مدل هاي صرفاً WiFi، شما بايد يک Hotspot را پيدا کرده و يا براي خريد يک روتر قابل حمل سرمايه گذاري نمائيد. اگر نيازمند دسترسي دائمي به eMail خود و اينترنت هستيد، 3G iPad احتمالاً گزينه ي بهتري براي شما خواهد بود.
نرم افزار کاربردي Mail در iPad از محدوديت هايي رنج مي برد، با اينحال بسياري از اين محدوديت ها با انتشار بروزرساني نرم افزاري iPhone 4.0 براي iPad که در پائيز سال جاري از راه خواهد رسيد، برطرف مي شوند. در حال حاضر، نمايشگرهاي فايل (File-Viewer) نرم افزار Mail بسيار محدود هستند. براي مثال، اگر شما يک ضميمه ي PDF را در يک eMail دريافت کنيد، مي توانيد از ويژگي Quick Look در iPad براي باز کردن و مطالعه آن استفاده نمائيد، اما در وراي اين قابليت، قادر به انجام هيچ کار ديگري نخواهيد بود. شما نمي توانيد هيچ متني را از فايل مذکور کپي کنيد. همچنين، Mail به شما اجازه نمي دهد فايل را به نرم افزار کاربردي ديگري که توانايي ويرايش آن را دارد، انتقال دهيد. ارتقاء iPhone OS 4.0 به شما امکان خواهد داد تا ضميمه هاي eMail را در يک نرم افزار کاربردي مجزا باز کنيد. يک محدوديت ديگر که قرار است با ارتقاء iPhone OS 4.0 تغيير کند، اين است که گرچه شما مي توانيد حساب هاي کاربري eMail متعددي را راه اندازي نمائيد، اما در حال حاضر نمي توانيد آنها را در يک Inbox ادغام کنيد. از سوي ديگر، در حال حاضر مي توانيد تنها يک حساب کاربري Microsoft Exchange بر روي iPad خود داشته باشيد.

چند وظيفگي
 

حوزه ي ديگري که وضعيت iPad پيش از پايان سال جاري ميلادي در آن بهبود خواهد يافت، قابليت هاي چند وظيفگي (Multitasking) آن است. افراد بسيار زيادي ناتواني iPad در زمينه چند وظيفگي را يک نقيصه ي چشمگير آن مي دانند. به استثناء چند مورد، در هر زمان تنها يک نرم افزار کاربردي بر روي اين ابزار قابل اجرا خواهد بود: يک واقعيت حيرت آور براي آن دسته از کاربران که به جهش مابين مرورگر، واژه پرداز، صفحه گسترده و eMail عادت کرده اند.
با اينحال، فقدان چند وظيفگي (در حال اجرا) الزاماً يک مشخصه ي بد نيست. اين بدان معني است که iPad سنگين و تنبل به نظر نخواهد رسيد. در واقع به لطف پياده سازي يک اينترفيس اساساً ساده و مبتني بر حرکات انگشت، عملکرد چالاک و قابليت Instant-On (روش شدن فوري) واقعي iPad، اين ابزار غالباً وضعيت يک جايگزين سريعتر، کارآمدتر و با مزاحمت کمتر در مقايسه با يک PC يا MAC را پيدا مي کند. اين ابزاري است که به شما اجازه مي دهد کاري که در دست داريد را بدون هيچ وقفه اي پيش ببريد.
از آنجائيکه iPad يک محيط چند وظيفگي را تأمين نمي کند، سرعت و پاسخگويي تأثيرگذاري را تحويل مي دهد. رفتار iPad بخاطر روشي که پردازنده عملکرد مورد نياز آن را فراهم مي نمايد، بسيار سريع به نظر مي رسد. تراشه ي A4 مورد استفاده در اين ابزار، همانند يک قطار سريع السير در امتداد يک مسير واحد عمل مي کند. اين تراشه مجبور نيست چندين نرم افزار کاربردي و بارگذاري حافظه را بطور هوشمندانه اي مديريت نمايد. بعبارت ديگر، A4 صرفاً بايد سرعت مورد نياز يک نرم افزار کاربردي واحد را فراهم کند.
در مقايسه، يک تراشه ي کامپيوتري متداول اينتل براي اداره ي چندين محاسبه ي همزمان طراحي گرديده است. نظير پردازش هايي که براي بروزرساني يک صفحه ي گسترده و يا مشخص نمودن محل چند ضلعي ها در يک بازي مورد نياز هستند.
قابليت هاي محدود چند وظيفگي در پائيز سال جاري با iPhone 4.0 از راه خواهند رسيد. البته تنها وظايف معيني نظير پخش صدا، VoIP و رديابي مکاني عملاً قادر خواهند بود هنگاميکه ساير نرم افزارهاي کاربردي فعال هستند، در پشت صحنه اجرا شوند. يک ويژگي چديد ديگر، با تعليق يک نرم افزار کاربردي در هنگاميکه کاربر به وظيفه ي ديگري سوئيچ مي کند و سپس بازيابي مجدد نرم افزار کاربردي معلق پس از خروج کاربر از وظيفه ي ثانويه، وضعيتي مشابه با چند وظيفگي را تقليد مي نمايد. بايد تا زمان ارائه ارتقاء iPhone OS 4.0 منتظر ماند و ديد که آيا چنين چند وظيفگي محدودي بر سرعت iPad تأثيري خواهد داشت يا خير.

آيا iPad مي تواند جايگزين MacBook يا iPhone گردد؟

نمايشگر کوچک
 

ممکن است شما iPad را بخاطر صفحه نمايش کوچک آن از مجموعه ابزارهاي تجاري کنار گذاشته باشيد. اين نمايشگر با اندازه 9/7 اينچي خود بوضوح کوچکتر از نمايشگرهاي حداقل 13 اينچي است که بر روي لپ تاپهاي Mac تعبيه شده اند (البته اين اندازه در مقايسه با بسياري از Netbookها که بعضي از آنها به نمايشگرهاي 7 اينچي مجهز مي باشند، اصلاً بد نيست). اگر به فکر خريد يک Netbook بوده ايد، چند اينچ فضاي نمايشگر بيشتر مي تواند يک مزيت قطعي باشد.
بعلاوه، اجازه بدهيد فراموش نکنيم که صفحه نمايش iPad به فناوري In-Plane Switching(IPS) مجهز است که باعث مي شود تصوير آن از هر زاويه اي خوب به نظر برسد. مزيت ديگر فناوري IPS اين است که کار با آن در مقايسه با ساير انواع LCD براي چشم آسانتر مي باشد. بعلاوه، نمايشگر LCD اين ابزار که از تفکيک پذيري x 768 1024 پشتيباني مي کند و به نور پشتي LED رنگي مجهز است، کاملاً درخشان و قابل خواندن مي باشد. مزيت بعدي صفحه نمايش iPad اين است که همانند نمايشگر iPhone مي توانيد آن را در هر جهتي کج کنيد. بسياري از نرم افزارهاي کاربردي اين ابزار حالت خود را از Portait به Landscape (و بالعکس) تغيير مي دهند. براي مثال در حالت Landscape نرم افزار کاربردي Mail محتواي صندوق پستي شما را به همراه متن يک پيام خاص انتخاب شده، نمايش خواهد داد در حاليکه شما در حالت Portrait تنها متن پيام را مشاهده خواهيد کرد.
ويژگي اصلي iPad، عمر باتري آن است. اپل مدعي زمان تأثيرگذار 10 ساعت شارژ (در مقايسه با 8 تا 9 ساعت براي MacBoon Pro، و 7 ساعت بر روي MacBook و 5 ساعت براي MacBook Air) است. وقتي ما عمر باتري iPad را آزمايش کرديم، متوجه شديم که مي توانيم براي مدتي بسيار بيشتر از 10 ساعت از آن استفاده نمائيم و اين نتيجه در حين پخش ويدئو بدست آمد. در دنياي واقعي، اين بدان معني است که شما مي توانيد iPad خود را در طول شب شارژ نموده و سپس يک روز کامل از آن استفاده نمائيد.

جمع بندي
 

قرار نيست iPad جايگزين کامپيوتر شما شود. وقتي iPad خود را براي اولين بار روشن مي کنيد و ابزار از شما مي خواهد تا آن را از طريق يک کابل USB به يک PC يا Mac در حال اجراي iTunes متصل کنيد، بلافاصله متوجه اين موضوع خواهيد شد. حتي اگر علاقه اي به خريد موسيقي، فيلم و نرم افزارهاي کاربردي بر روي يک کامپيوتر و سپس انتقال آنها به iPad نداشته باشيد، باز هم مي خواهيد ابزار خود را گهگاه با کامپيوترتان هماهنگ نمائيد، خصوصاً به اين دليل که روش مذکور تنها راه براي تهيه ي کپي پشتيبان از فايل هاي iPad به حساب مي آيد.
بنابراين، سئوال اين نيست که آيا مي خواهيد از يک iPad بجاي يک کامپيوتر استفاده کنيد يا خير، بلکه سئوال اين است که آيا هر دو آنها را مي خواهيد؟ اگر دائماً در حين مسافرت مشغول کار هستيد، به ابزاري نياز داريد که در جلسات ارائه ي فروش به همراه داشته باشيد و يا صرفاً مي خواهيد از زحمت حمل لپ تاپ سنگين خود راحت شويد، iPad يک راه حل عالي است که به شما امکان مي دهد Mac خود را تنها بگذاريد.
منبع:ماهنامه ي کامپيوتري بزرگراه رايانه، شماره ي 131.
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image