جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
حفاظت از رمزهاي عبور
-(1 Body) 
حفاظت از رمزهاي عبور
Visitor 315
Category: دنياي فن آوري
رمزهاي عبور، روشي به منظور تائيد کاربران بوده و اولين لايه امنيتي بين کاربر و اطلاعات موجود بر روي يک کامپيوتر مي باشند . مهاجمان با بکارگيري برنامه هاي متعدد نرم افزاري ، قادر به حدس رمز هاي عبور و يا اصطلاحا" "کراک" نمودن آنان مي باشند . با انتخاب مناسب رمزهاي عبور و نگهداري ايمن آنان ، امکان حدس آنان مشکل و بالطبع افراد غير مجاز قادر به دستيابي اطلاعات شخصي شما نخواهند بود .

چرا به يک رمز عبور نياز است ؟

انسان عصر اطلاعات در طي مدت زمان حيات خود و متناسب با فعاليت هاي روزانه خود نيازمند استفاده از رمزهاي عبور متفاوتي مي باشد . بخاطر سپردن شماره کد دستگاه موبايل خود ، شماره کد دستگاههاي متفاوتي نظير دستگاهاي ATM براي دريافت پول ، شماره کد لازم به منظور ورود به يک سيستم کامپيوتري ، شماره کد مربوط به برنامه هاي کامپيوتري نظير برنامه هاي پست الکترونيکي ، امضاي ديجيتالي درون يک بانک Online و يا فروشگاههاي مجازي و موارد بسيار ديگر ، نمونه هائي در اين زمينه مي باشند . نگهداري اين همه عدد ، حرف و شايد هم ترکيب آنان، کاربران را مستاصل و گاها" نگران مي نمايد . مهاجمان با آگاهي از رمز عبور شما قادر به برنامه ريزي يک تهاجم بزرگ و دستيابي به اطلاعات شما مي باشند .
يکي از بهترين روش هاي حفاظت از اطلاعات ، حصول اطمينان از اين موضوع است که صرفا" افراد مجاز قادر به دستيابي به اطلاعات مي باشد . فرآيند تائيد هويت و اعتبار کاربران در دنياي سايبر شرايط و ويژگي هاي خاص خود را داشته و شايد بتوان اين ادعا را داشت که اين موضوع بمراتب پيچيده تر از دنياي غيرسايبر است . رمزهاي عبور يکي از متداولترين روش هاي موجود در خصوص تائيد افراد مي باشد . در صورتي که شما رمزهاي عبور را بدرستي انتخاب نکرده و يا از آنان بدرستي مراقبت ننمائيد ، قطعا" پتانسيل فوق جايگاه و کارآئي واقعي خود را از دست خواهد داد . تعداد زيادي از سيستم ها و سرويس ها صرفا" بدليل عدم ايمن بودن رمزهاي عبور با مشکل مواجه شده و برخي از ويروس ها و کرم ها با حدس و تشخيص رمزهاي عبور ضعيف ، توانسته اند به اهداف مخرب خود دست يابند .

چگونه مي توان يک رمزعبور خوب را تعريف کرد ؟

اکثر افراد از رمزهاي عبوري استفاده مي نمايند که مبتني بر اطلاعات شخصي آنان مي باشد ، چراکه بخاطر سپردن اين نوع رمزهاي عبور براي آنان ساده تر مي باشد . بديهي است به همان نسبت ، مهاجمان نيز با سادگي بيشتري قادر به تشخيص و کراک نمودن رمزهاي عبور خواهند بود . به عنوان نمونه ، يک رمز عبور چهار حرفي را در نظر بگيريد . ممکن است اين عدد ارتباطي با تاريخ تولد شما داشته و يا چهار شماره آخر شماره دانشجوئي و يا کارمندي و شماره تلفن باشد . اين نوع رمزهاي عبور داراي استعداد لازم براي حملات از نوع "ديکشنري " ، مي باشند . مهاجمان در اين نوع از حملات با توجه به کلمات موجود در ديکشنري ، سعي در حدس و تشخيص رمزهاي عبور مي نمايند .
با اين که تايپ نادرست برخي کلمات نظير daytt در مقابل استفاده از date ممکن است مقاومت بيشتري در مقابل حملات از نوع ديکشنري را داشته باشد ، يک روش مناسب ديگر مي تواند شامل استفاده از مجموعه اي کلمات و بکارگيري روش هائي خاص به منظور افزايش قدرت بخاطر سپردن اطلاعات در حافظه باشد . مثلا" در مقابل رمز عبور "hoops" ، از "IITpbb" ، استفاده نمائيد. ( بر گرفته شده از کلمات عبارت : I Like To Play Basketball ) . استفاده از حروف بزرگ و کوچک و ترکيب آنان با يکديگر نيز مي تواند ضريب مقاومت رمزهاي عبور را در مقابل حملات از نوع "ديکشنري" تا اندازه اي افزايش دهد . به منظور افزايش ضريب مقاومت رمزهاي عبور ، مي بايست از رمزهاي عبور پيچيده اي استفاده نمود که از ترکيب اعداد ، حروف الفبائي و حروف ويژه ، ايجاد شده باشند .
پس از تعريف يک رمز عبور مناسب ، برخي از کاربران از آن به منظور دستيابي به هر سيستم و يا برنامه هاي نرم افزاري استفاده مي نمايند.( کليد جادوئي ! ) اين نوع از کاربران مي بايست به اين نکته توجه نمايند که در صورتي که يک مهاجم رمز عبور شما را حدس و تشخيص دهد ، وي به تمامي سيستم هائي که با اين رمز عبور کار مي کنند، دستيابي پيدا مي نمايد . به منظور تعريف رمزعبور ، موارد زير پيشنهاد مي گردد :
• عدم استفاده از رمزهاي عبوري که مبتني بر اطلاعات شخصي مي باشند . اين نوع رمزهاي عبور به سادگي حدس و تشخيص داده مي شوند .
• عدم استفاده از کلماتي که مي توان آنان را در هر ديکشنري و يا زباني پيدا نمود .
• پياده سازي يک سيستم و روش خاص به منظور بخاطرسپردن رمزهاي عبور پيچيده
• استفاده از حروف بزرگ و کوچک در زمان تعريف رمزعبور
• استفاده از ترکيب حروف ، اعداد و حروف ويژه
• استفاده از رمزهاي عبور متفاوت براي سيستم هاي متفاوت

نحوه حفاظت رمزهاي عبور

پس از انتخاب يک رمزعبور که امکان حدس و تشخيص آن مشکل است ، مي بايست تمهيدات لازم در خصوص نگهداري آنان پيش بيني گردد . در اين رابطه موارد زير پيشنهاد مي گردد :
• از دادن رمز عبور خود به ساير افراد جدا" اجتناب گردد .
• از نوشتن رمز عبور بر روي کاغذ و گذاشتن آن بر روي ميز محل کار، نزديک کامپيوتر و يا چسباندن آن بر روي کامپيوتر ، جدا" اجتناب گردد . افراديکه امکان دستيابي فيزيکي به محل کار شما را داشته باشند ، براحتي قادر به تشخيص رمز عبور شما خواهند بود.
• هرگز به خواسته افراديکه ( مهاجمان ) از طريق تلفن و يا نامه از شما درخواست رمز عبور را مي نمايند ، توجه ننمائيد .
• در صورتي که مرکز ارائه دهنده خدمات اينترنت شما ، انتخاب سيستم تائيد را برعهده شما گذاشته است ، سعي نمائيد يکي از گزينه هاي Kerberos, challenge/response,و يا public key encryption را در مقابل رمزهاي عبور ساده ، انتخاب نمائيد .
• تعداد زيادي از برنامه ها امکان بخاطر سپردن رمزهاي عبور را ارائه مي نمايند ، برخي از اين برنامه ها داراي سطوح مناسب امنيتي به منظور حفاظت از اطلاعات نمي باشند . برخي برنامه ها نظير برنامه هاي سرويس گيرنده پست الکترونيکي ، اطلاعات را به صورت متن ( غيررمزشده ) در يک فايل بر روي کامپيوتر ذخيره مي نمايند . اين بدان معني است که افراديکه به کامپيوتر شما دستيابي دارند، قادر به کشف تمامي رمزهاي عبور و دستيابي به اطلاعات شما خواهند بود . بدين دليل ، همواره بخاطر داشته باشيد زماني که از يک کامپيوتر عمومي ( در کتابخانه ، کافي نت و يا يک کامپيوتر مشترک در اداره ) ، استفاده مي نمائيد ، عمليات logout را انجام دهيد . برخي از برنامه ها از يک مدل رمزنگاري مناسب به منظور حفاظت اطلاعات استفاده مي نمايند . اين نوع برنامه ها ممکن است داراي امکانات ارزشمندي به منظور مديريت رمزهاي عبور باشند .
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image