جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
راديو اينترنتي
-(0 Body) 
راديو اينترنتي
Visitor 239
Category: دنياي فن آوري
اينترنت در عرصه پخش صوت ( صدا ) و تصوير، نيز تحولات چشمگيري را بوجود آورده است . استفاده از راديوهاي اينترنتي، مهمترين تحول در زمينه استفاده از راديو از سال 1920 است . راديوهاي اينترنتي از اواخر سال 1990 مورد توجه جدي قرار گرفته اند. با استفاده از راديوهاي اينترنتي مي توان از هر محل و توسط صرفا" يک دستگاه کامپيوتر به اطلاعات منتشر شده ، دستيابي پيدا کرد.
استفاده از راديو به منظور نشر اطلاعات ، از اوايل سال 1920 مطرح گرديد. در سال 1954 همزمان با ابداع تراتزيستور ، استفاده از راديو بشدت رشد و متداول گرديد. راديوهاي اينترنتي در اواخر قرن بيستم و اوايل قرن بيست و يکم مطرح و با توجه به زيرساخت اينترنت بسرعت با استقبال مواجه گرديدند. براي دستيابي به راديوهاي اينترنتي به يکدستگاه کامپيوتر شخصي و اينترنت نياز است . دستيابي به اينترنت بصورت بدون کابل ، امکان استفاده از راديوهاي اينترنتي را در اتومبيل ، PDA و تلفن هاي سلولي فراهم کرده است . نسل جديد دستگاههاي بدون کابل ، داراي قابليت هاي گسترده اي به منظور دستيابي به راديوهاي اينترنتي خواهند بود.

مزاياي راديوهاي اينترنتي

ايستگاههاي راديوئي سنتي ، داراي دو محدوديت عمده در رابطه با نشر اطلاعات مي باشند :
• قدرت ايستگاه فرستنده ( معمولا" يکصد miles)
• امواج راديوئي قابل دسترس ( صدها ايستگاه محلي ممکن است وجود داشته باشد )
راديوهاي اينترنتي داراي محدوديت جغرافيائي نمي باشند. بنابراين انتشار اطلاعات توسط يک راديوي اينترنتي در شرق ، قابل شنيدن در غرب خواهد بود. پتانسيل راديوهاي اينترنتي بسيار گسترده است . راديوهاي اينترنتي در مقايسه با راديوهاي سنتي که صرفا" از صوت براي پخش اطلاعات استفاده مي نمايند ، امکان استفاده از تصاوير ، گرافيک ، متن ، لينک هاي مربوطه و ارتباط متقابل با شنونده را نيز ارائه مي دهند. با توجه به ماهيت عملکرد راديوهاي اينترنتي استفاده از آنان در موارد متعددي توصيه مي گردد. مثلا" در يک سيستم آموزشي و يا آموزش هاي مبتني بر وب ، استفاده از راديوهاي اينترنتي به منظور نشر اطلاعات بسيار حائز اهميت است . راديوهاي اينترنتي از طيف گسترده اي از امواج براي نشر اطلاعات خصوصا" در رابطه با موزيک استفاده مي نمايند.

ايجاد يک ايستگاه راديو اينترنتي

به منظور ايجاد يک ايستگاه راديوئي اينترنتي به امکانات زير نياز خواهد بود :
• CD player
• نرم افزار هاي مربوط به تکثير يک Track موزيک از يک CD به هارد ديسک کامپيوتر
• نرم افزارهاي ويرايش و ضبط صدا
• ميکروفن
• Mixer هاي صوتي
• Equalizer ، Compressor
• کارت صدا
• کامپيوتر اختصاصي بهمراه نرم افزار هاي encoder
• سرويس دهنده Streaming media
براي نشر اطلاعات از طريق راديوهاي اينترنتي مراحل زير دنبال مي گردد:
• اطلاعات صوتي از طريق يک کارت صدا به کامپيوتر مورد نظر وارد مي گردند.
• يستم فوق ، اطلاعات صوتي دريافتي را به فرمت Streaming تبديل مي نمايد. اطلاعا ت صوتي دريافتي، نمونه سازي و پس از قشرده سازي آماده ارسال بر روي اينترنت خواهند شد.
• اطلاعات صوتي فشرده شده ، براي سرويس دهنده ارسال مي گردند. سرويس دهنده مي بايست داراي يک پهناي باند بالا با اينترنت باشد .
• سرويس دهنده اقدام به ارسال اطلاعات صوتي بر روي اينترنت کرده و کامپيوترهاي شنونده که داراي نرم افزارهاي Player و يا Plug-in مي باشند ، قادر به شنيدن خواهند بود . نرم افزارهاي فوق ، اطلاعا ت صوتي stream دريافت شده از سرويس دهنده را به صوتي که قابل شنيدن توسط شنونده باشند ، تبديل مي نمايند.
از دو روش متفاوت براي عرضه صوت بر روي اينترنت استفاده مي شود : Download و Streaming media . در روش download ، يک فايل صوتي بر روي کامپيوتر کاربر ذخيره مي گردد. فرمت هاي فشرده نظير mp3 ، متداولترين فرمت فايل هاي صوتي براي Download کردن مي باشند. ( ارسال هر نوع فايل صوتي توسط وب سايت ها و يا سايت هاي Ftp امکان پذير است ). در روش Streaming ، فايل صوتي ذخيره نمي گردد بلکه صرفا" پجش خواهد شد. انتشار اطلاعات بکمک روش فوق بصورت پيوسته و با بهره گيري از سه نرم افزار انجام مي گيرد : Encode و Server و Player . نرم افزار encoder اطلاعات صوتي را به فرمت streaming تبديل مي نمايد. سرويس دهنده ،اطلاعات تبديل شده را قابل دسترس بر روس اينترنت نموده و نرم افزار player ، مسدول بازيابي اطلاعات است . در پحش مستقيم ، نرم افزارهاي encoder و Streamer بصورت همزمان فعاليت مي نمايند. اطلاعات صوتي از طريق کارت صدا به سيستم مربوطه تغذيه و پس از Encode نمودن آنها توسط نرم افزار مربوطه بر روي سرويس دهنده streaming قرار خواهند گرفت . باتوجه به حجم بالاي عمليات محاسباتي ، سرويس دهنده Streaming مي بايست يک سرويس دهنده قدرتمند و اختصاصي باشد.
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image