جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
امنيت در اينترنت
-(0 Body) 
امنيت در اينترنت
Visitor 208
Category: دنياي فن آوري
قطعا" تاکنون اخبار متعددي را در خصوص سرقت اطلاعات حساس نظير شماره کارت اعتباري و يا شيوع يک ويروس کامپيوتري شنيده ايد و شايد شما نيز از جمله قربانيان اين نوع حملات بوده ايد . آگاهي از تهديدات موجود و عمليات لازم به منظور حفاظت در مقابل آنان ، يکي از روش هاي مناسب دفاعي است .

اهميت امنيت در اينترنت

بدون شک کامپيوتر و اينترنت در مدت زمان کوتاهي توانسته اند حضور مشهود خود را در تمامي عرصه هاي حيات بشري به اثبات برسانند . وجود تحولات عظيم در ارتباطات ( نظير Email و تلفن هاي سلولي ) ، تحولات گسترده در زمينه تجهيزات الکترونيکي و سرگرمي ( کابل ديجيتال ، mp3 ) ، تحولات گسترده در صنعت حمل و نقل ( سيستم هدايت اتوماتيک اتومبيل ، ناوبري هوائي ) ، تغييرات اساسي در روش خريد و فروش کالا ( فروشگاههاي online ، کارت هاي اعتباري ) ، پيشرفت هاي برجسته در عرصه پزشکي ، صرفا" نمونه هائي اندک در اين زمينه مي باشد .
اجازه دهيد به منظور آشنائي با جايگاه کامپيوتر در زندگي انسان عصر حاضر و اهميت امنيت اطلاعات ، اين پرسش را مطرح نمائيم که در طي يک روز چه ميزان با کامپيوتر درگير هستيد و چه حجمي از اطلاعات شخصي شما بر روي کامپيوتر خود و يا ساير کامپيوترهاي ديگر ، ذخيره شده است ؟ پاسخ به سوال فوق،جايگاه کامپيوتر و اهميت ايمن سازي اطلاعات در عصر اطلاعات را به خوبي مشخص خواهد کرد .
امنيت در اينترنت ، حفاطت از اطلاعات با استناد به سه اصل اساسي زير است :
• نحوه پيشگيري از بروز يک تهاجم
• نحوه تشخيص يک تهاجم
• نحوه برخورد با حملات

انواع تهديدات

اينترنت،عليرغم تمامي جنبه هاي مثبت داراي مجموعه اي گسترده از خطرات و تهديدات امنيتي است که برخي از آنان بسيار جدي و مهم بوده و برخي ديگر از اهميت کمتري برخوردار مي باشند :
• عملکرد ويروس هاي کامپيوتري که مي تواند منجر به حذف اطلاعات موجود بر روي يک کامپيوتر شود .
• نفوذ افراد غير مجاز به کامپيوتر شما و تغيير فايل ها
• استفاده از کامپيوتر شما براي تهاجم عليه ديگران
• سرقت اطلاعات حساس نظير شماره کارت اعتباري و خريد غير مجاز با استفاده از آن
با رعايت برخي نکات مي توان احتمال بروز و يا موفقيت اين نوع از حملات را به حداقل مقدار خود رساند .

نحوه حفاظت

اولين مرحله به منظور حفاظت و ايمن سازي اطلاعات ، شناخت تهديدات و آگاهي لازم در خصوص برخي مفاهيم اوليه در خصوص ايمن سازي اطلاعات است .
• Hacker ,attacker و يا Inruder . اسامي فوق به افرادي که همواره در صدد استفاده از نقاط ضعف و آسيب پذير موجود در نرم افزارها مي باشند ، اطلاق مي گردد . با اين که در برخي حالات ممکن است افراد فوق اهداف غير مخربي را نداشته و انگيزه آنان صرفا" کنجکاوي باشد، ماحصل عمليات آنان مي تواند اثرات جانبي منفي را به دنبال داشته باشد .
• کد مخرب : اين نوع کدها شامل ويروس ها ، کرم ها و برنامه هاي تروجان ( Trojan ) بوده که هر يک از آنان داراي ويژگي هاي منحصر بفردي مي باشند :
? ويروس ها ، نوع خاصي از کدهاي مخرب مي باشند که شما را ملزم مي نمايند به منظور آلودگي سيستم ، عمليات خاصي را انجام دهيد . اين نوع از برنامه ها به منظور نيل به اهداف مخرب خود نيازمند ياري کاربران مي باشند . باز نمودن يک فايل ضميمه همراه Email و يا مشاهده يک صفحه وب خاص ، نمونه هائي از همکاري کاربران در جهت گسترش اين نوع از کدهاي مخرب است .
? کرم ها : اين نوع از کدهاي مخرب بدون نياز به دخالت کاربر ، توزيع و گسترش مي يابند . کرم ها ، عموما" با سوء استفاده از يک نقظه آسيب پذير در نرم افزار فعاليت خود را آغاز نموده و سعي مي نمايند که کامپيوتر هدف را آلوده نمايند . پس از آلودگي يک کامپيوتر ، تلاش براي يافتن و آلودگي ساير کامپيوتر انجام خواهد شد . همانند ويروس هاي کامپيوتري ، کرم ها نيز مي توانند از طريق Email ، وب سايت ها و يا نرم افزارهاي مبتني بر شبکه ، توزيع و گسترش يابند . توزيع اتوماتيک کرم ها نسبت به ويروس ها يکي از تفاوت هاي محسوس بين اين دو نوع کد مخرب ، محسوب مي گردد .
? برنامه هاي تروجان : اين نوع از کدهاي مخرب ، نرم افزارهائي مي باشند که ادعاي ارائه خدماتي را داشته ولي در عمل، اهداف خاص خود را دنبال مي نمايند . ( تفاوت در حرف و عمل ) . مثلا" برنامه اي که ادعاي افزايش سرعت کامپيوتر شما را مي نمايد ،ممکن است در عمل اطلاعات حساس موجود برروي کامپيوتر شما را براي يک مهاجم و يا سارق از راه دور ، ارسال نمايد .
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image