جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
ایمن نیوز در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
دوغاب سيمان فوق سبک با فناوري نانو توسط محققان ايراني طراحي شد
-(0 Body) 
دوغاب سيمان فوق سبک با فناوري نانو توسط محققان ايراني طراحي شد
Visitor 111
Category: دنياي فن آوري
طراحي دوغاب سيمان فوق سبک با استفاده از فناوري نانوتکنولوژي توسط محققان پژوهشگاه صنعت نفت براي اولين بار با موفقيت انجام شد.
مهندس حميد سلطانيان مسئول پروژه فوق در اين خصوص گفت: طبق تحقيقات به عمل آمده طراحي دوغاب سيمان با استفاده از تکنولوژي نانو با فرمولاسيون ابداعي پژوهشگاه هيچگونه سابقه در دنيا ندارد.
وي در ادامه افزود: در چنين دوغابي ضمن بهسازي خواص رئولوژيکي در سيمانکاري پشت لوله هاي جداري چاه، افزايش قابل توجه مقاومت تراکمي سنگ سيمان نيز حاصل مي شود و با تنظيم اندازه ذرات جامد، ضمن افزايش سطح ويژه دانه ها، چگالي مخلوط کمتر شده و براي طراحي سيمانهاي فوق سبک و با نرخ فشار پايين بسيار ايده آل خواهد بود.
سلطانيان خاطر نشان کرد: نانو افزودني ها خواص ويژه اي نظير پايداري، کيفيت به سيمان جاه نفت بخشيده و در حفاري چاههاي عميق وبسيار عميق و در مکانهاي بسيار سرد خواص مطلوبي از جمله تراکم پذيري اوليه و زمان بندش مناسب به سيمان مي دهد و انتظار براي حفاري مجدد کمتر شده و عمليات با سرعت بيشتري ادامه مي يابد.
وي تصريح کرد: علاوه بر موارد فوق افزايش مقاومت تراکمي و کاهش تخلخل و تراوايي و نهايتاً کنترل و مهار مهاجرت گاز و سيال از درون ستون سيمان از مزاياي ديگر استفاده از نانو ذرات در طراحي دوغاب سيمان است.
سلطانيان افزود: سبک ترين دوغابي که در پژوهشگاه صنعت نفت در مرکز مطالعات اکتشاف و توليد واحد پژوهش حفاري با استفاده از نانو تکنولوژي فوق طراحي شده است 4/62 پوند بر فوت مکعب بوده که در دماي 190 درجه فارنهايت داراي مقاومت تراکمي 24 ساعته حداقل psi 2000، تخلخل 36 درصد، نفوذپذيري 1% ميلي دارسي، آب آزاد صفر و زمان انتظار براي رسيدن به حداقل تراکمي psi 500 جهت شروع مجدد عمليات حفاري حداکثر 8 ساعت است.
مسئول پروژه يادآور شد: تستهاي آزمايشگاهي اين پروژه با موفقيت کامل به اتمام رسيده و آماده بکارگيري آن در مناطق عملياتي مي باشد و در حال حاضر تست ميداني آن در يکي از چاههاي منطقه مارون براي سيمانکاري لوله لاينر 7 اينچ به مرحله اجرا در آمده است.
منبع:خبرگزارى مهر
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image